Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozvodněná Morava stoupá, zaplavila most v Rohatci

Jižní Morava /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Třetí stupeň povodňové aktivity a tedy stav ohrožení hlásí po pondělku vodohospodáři na dolním toku rozvodněné Moravy. Hladina řeky Dyje na jižní Moravě se zatím drží pod hraničními hodnotami. Hladina Moravy však nebezpečně stoupá, řeka už zaplavila most v Rohatci.

18.5.2010
SDÍLEJ:

Vzedmutá hladina řeky Moravy u Rohatce a Veselí nad Moravou a čerpání spodní vody do Kyjovky v obci Týnec.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

VÝZVA: Vážení čtenáři, tvořte s námi aktuální zpravodajství, zašlete nám své fotografie či videa z povodňového stavu řek na jižní Moravě na redakční e-mail

webeditori_jizni_morava@denik.cz

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pondělí ve 20:00, najdete v úterním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Kvůli povodním kraj zřídil speciální krizovou linku, na které získají lidé aktuální informace o situaci. „Linka bude na čísle 541 658 821 v provozu čtyřiadvacet hodin denně,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Takzvaný stav nebezpečí ale vedení kraje zatím nevyhlásí. „Kdyby se situace zhoršila, jsme připravení to udělat. Neplánujeme ho však celoplošně pro celý kraj,“ sdělil Hašek. Stav nebezpečí hrozí pouze postiženým oblastem Břeclavska, Hodonínska a okolí Veselí nad Moravou.

Morava dosáhne průtoku jako při povodních 1997

Hodonínsko - Veslařům v Hodoníně se nebezpečně zvedalo molo. Na místo museli vyrazit hasiči. V Kyjově zase odstraňovali z řeky strom, který se vzpříčil pod splavem. Přestože mezi Strážnicí a Bzencem se Morava rozlévá, ohrozit obydlí by neměla. Vodu zachytí lužní lesy. „Molo se zvedalo, ale nakonec nebylo zásahu hasičů třeba. Zatím drží. Myslím, že i kdyby se zvedlo ještě o několik centimetrů, nic by se nestalo, možná by uplavaly sudy, které tam máme,“ uvedl předseda veslařů Miroslav Hatala.

Nejúpornější boj svádějí hasiči v Hodoníně. Sto čtyřicet mužů plnilo celou noc pytle s pískem, a těmi pak zpevnili čtyři sta metrů dlouhou hráz vedoucí po nábřeží Moravy u Nesytu. Obyvatelé už mají podle ředitele městské policie Jindřicha Vašíčka do prostoru zákaz vstupu.

Zaplavený most

V Rohatci podle informací od tamního starosty Miroslava Králíka voda také zaplavila železniční most. V Dubňanech je neprůjezdná místní silnice na Ratíškovice. V ohorožení je i památnik Valy u Mikulčic. Tam pravděpodobně dojde k zaplavení přístupové cesty. Samotná památka je ovšem na návrší.

Jako v roce 1997

Ředitel Povodí Moravy Libor Dostál novinářům oznámil, že maximální průtok ve Strážnici by měl dosáhnout asi 830 metrů krychlových za vteřinu. Odpovídá to množství, které řeka přiváděla do kraje i při povodních v roce 1997. Podle Dostála má však letošní povodeň zcela jiný charakter. Voda do kraje přitéká především z Beskyd, zatímco před třinácti lety pršelo na celé Moravě. Více o stavu řeky Moravy na Hodonínsku čtěte ZDE

Kyjovka dál stoupá, ohrožený je podnik Passvilan

Břeclavsko - „Pravděpodobně večerních hodinách budeme očekávat, jestli vzniknou problémy na Kyjovce u Passvilanu a na Šlajsi. Tamní mostek je totiž málo kapacitní. Je možné, že se dá očekávat vzdutí a bude ohrožená továrna Passvilanu, případně zahrádky rodinných domů. A situace se může i zhoršit,“ nepřišel s dobrými zprávami vedoucí oddělení životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Požadavek povodňové komise v Hodoníně je další zvýšení průtoku v Kyjovce na patnáct až dvacet kubíků. „To už by samozřejmě pro nás znamenalo kritickou situaci na celém toku Kyjovky,“ podotkl Vyhnálek. Ohrožené jsou obce po celém toku Kyjovky, tedy Lanžhot, Kostice, Tvrdonice, Týnec a Moravská Nová Ves.

Například v Týnci mají dobrovolní hasiči pohotovost. Pro jistotu už zavřeli tři kanalizační vpusti, aby se tudy voda nedostala do vesnice. Instalují také zábrany ve spodní části obce. „Máme připravená čerpadla a také protipovodňové vozidlo. K dispozici je i plovoucí čerpadlo,“ uvedla týnecká starostka Hana Zoubková.

Do dnešních ranních hodin hasiči zpevňovali hráz řeky Moravy v hodonínské lokalitě Nesyt. V noci dokončili zpevnění zhruba 400 metrů hráze položením geotextílie zatížené více než tisícovkou pytlů s pískem.

Sto dvacet profesionálních a dobrovolných hasičů ze 17 požárních jednotek z Hodonínska dnes od rána pokračuje ve zpevňování dalších cca 150 metrů hráze. Zpevňování hráze vrstvou geotextílie zatížené pytli s pískem ztěžuje složitý přístup i stoupající voda, která zaplavuje okolí.

V Rohatci hasiči od včerejšího odpoledne postavili hráze z pytlů s pískem u domů v ulici Baráky a u domů v dalších dvou ulicích. Situaci dnes od rána na místě monitorují. K čerpání vody ze sklepů hasiči dnes ráno vyjížděli do ulice Mezi Mlaty v Kyjově a do Mlýnské ulice v Prušánkách.

08:54 - Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích na jižní Moravě#nahled|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda.jpg|Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích na jižní Moravě.# zdroj: Povodí Moravy

Bečva zvedá Moravu

Exkluzivní fotografie po třinácti letech zatopených Troubek na Přerovsku: V Troubkách je 600 domů pod vodou

V případě řeky Moravy vodohospodáři předpokládají, že se vzhledem k vzedmuté hladině Bečvy na třetích povodňových stupních nějakou dobu udrží. „Velké škody na majetku nebo dokonce na životech lidí ale neočekáváme ani tady. Vodu by měly spolehlivě zachytit rozlivy podél řeky. Nemůžeme samozřejmě vyloučit problémy spojené se zvýšenou hladinou podzemní vody,“ podotkl Dostál. Více o povodni na Bečvě čtěte ZDE

Na Dyji ale odborníci signalizují bdělost jen v Ladné na Břeclavsku. „Větší problémy ale v této oblasti neočekáváme,“ potvrdil ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Vytrvalé deště, které řeky rozvodnily, podle meteorologů v úterý na Moravě téměř ustanou. „Vydatný déšť očekáváme jen na Vsetínsku. V jiných oblastech budou přeháňky spíše ojedinělé,“ uvedla Jitka Kučerová z Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

V zaplavených oblastech hrozí po povodních přemnožení komárů

ČTK - Pokud přijde po povodních oteplení, mohly by se začít pouhé dva týdny po záplavách začít líhnout v postižených oblastech hejna komárů. Bude přitom záležet jen na vývoji počasí, zda vznikne komáří kalamita. Radnice by měly všem rozlivům věnovat zvýšenou pozornost a připravit se na možné postřiky. ČTK to v úterý řekl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně, který na jihu Moravy již 20 let sleduje vývoj komáří populace a radí obcím a městům, jak hmyz likvidovat.

Komáři se líhnou hlavně místech, kde po povodních zůstanou zaplavené louky a lesy. Na zaplavené orné půdě se larvy netvoří. Již nyní je pod vodou velké prostranství u Strážnice a komářím líhništěm by se mohlo podle Šebesty stát i okolí Tvrdonic.

Komáři se za příznivého počasí líhnou velmi rychle. Například Břeclav musela již v dubnu provést postřik proti hmyzu v okrajových částech města.

Aktuální radarová data Českého hydrometeorologického ústavu#nahled|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_01.jpg|Aktuální radarová data Českého hydrometeorologického ústavu.#Zdroj: ČHMÚ

Zpravodajové deníku Rovnost

Autor: Redakce

Pomáhali jste v minulosti obětem povodní?

Ano

68 %

Ne

32 %

Hlasovalo: 77

Anketa byla ukončena

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Podnik CommScope přesouvá výrobu antén do Číny.
7

Protest u továrny v Modřicích: přesouvají nás bez souhlasu, stěžují si pracující

Odpor k politikovi dal rázně najevo. Muž rozkopal volební stánek v centru Brna

Brno - Poškozením volebního stánku vyjádřil svůj politický názor ve středu pozdě večer muž na brněnském náměstí Svobody. Třiatřicetiletý Slovák tam opakovaně do stánku politického hnutí kopal, až rozbil jeho skleněnou výplň.

OBRAZEM: Záchranné týmy lidem radily, jak správně používat reflexní prvky

Brno /FOTOGALERIE/ – Módní přehlídku reflexních doplňků návštěvníkům čtvrteční akce na Moravském náměstí připravili jihomoravští policisté. Na akci s názvem Ať nás vidí ten, kdo řídí hosty upozornili organizátoři na možnosti, kterými mohou lidé zabránit nehodám. „Chceme zdůraznit důležitost bezpečnostních doplňků. Je potřeba, abychom byli vidět, protože život máme jen jeden,” uvedla nadpraporčice Petra Hrůzová. Dopravní nehoda chodce a vozidla má podle ní vždy tragické následky.

Protest v ulicích studentům nepomohl. Rektorem veteriny se stal Alois Nečas

Brno – Rektorem Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně se ve čtvrtek stal současný děkan Fakulty veterinárního lékařství Alois Nečas. „Do funkce po jmenování prezidentem nastoupí 1. února 2018,“ potvrdila mluvčí univerzity Jana Příkazská.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení