ŘSD aktuálně uzavřelo smlouvu se sdružením firem MI Roads a Doprastav, které přišlo s cenou 1,027 miliardy korun. Odhadovaná cena byla 1,3 miliardy. O zakázku usilovalo pět firem, všechny se vešly pod odhad. Tendr se protáhl kvůli velkému množství dotazů z řad uchazečů.

Půjde o první úsek mezi křižovatkami D1 s výpadovkou na Znojmo a Mikulov a s dálnicí D2. „Práce by měly začít začátkem srpna s dobou pro zprovoznění 560 dní od zahájení prací bez zimní technologické přestávky," uvedl Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic.

Přípravné práce na rozšiřování dálnice D1 u Brna na šestipruh.
Potvrzení pro rozšíření dálnice D1 u Brna. Voda z Tetčic s odvoláním neuspěla

Jde o první úsek dlouho plánové stavby, která má postupně v šesti etapách zajistit rozšíření D1 na šest pruhů od Kývalky po Holubice. Na prvním úseku je vedle tranzitní dopravy i intenzivní doprava mezi Brnem a nejbližším okolím a lidé zde jezdí i k obchodním centrům na jihu města. Součástí stavby bude i nový most přes trať Brno – Břeclav.

Řidiči by měli jezdit ve dvou zúžených pruzích v každém směru, musí ale počítat s dopravními komplikacemi hlavně v době největšího provozu. Úsekem jezdí denně v průměru téměř 80 tisíc aut.