Oba úseky okruhu mají být hotové zároveň v červenci 2024. Práce a s nimi spojená omezení tedy potrvají ještě dva a půl roku. Od jejich začátku uplynulo přes půl roku. „Cílem stavby je odlehčit přetíženému středu Brna," shrnula Trubelíková.

Na řidiče čeká po vybudování obou částí klíčová změna znamenající zásadní zlepšení situace. Skončí zpomalený průjezd přes Tomkovo náměstí po hlavním tahu zapříčiněný silným provozem. Nově šoféři projedou trasu mezi Husovickým tunelem a Rokytovou ulicí po mostní estakádě bez zdržení v kolonách aut.

Budoucí podoba Velkého městského okruhu Tomkovo náměstí v Brně před úpravou mimoúrovňové křižovatky s napojením do Dukelské třídy.
Změna na stavbě VMO u Tomkova náměstí v Brně: zatáčka sjezdu bude ostřejší

Mosty překlenou Tomkovo náměstí, řeku Svitavu a také maloměřické seřaďovací nádraží. Vyústění bude mít trasa v Rokytově, kde v budoucnu na hotové úseky naváže další část městského okruhu, jež povede tunelem pod vinohradským sídlištěm. Dosud hlavní tah přes náměstí směřuje auta do Karlovy a následně Svatoplukovy ulice.

Výstavba si vyžádala vykácení stromů v Rokytově ulici. Židenice za ni dostanou náhradní výsadbu za tři a půl milionu korun. „První stromy budou vysazeny už letos na jaře v prostoru mezi panelovými domy na Staré osadě. Součástí výsadby je také navazující péče po dobu pěti let," sdělil židenický místostarosta Petr Kunc.

Na stavbě dvou částí brněnského velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova pracují dělníci půl roku.
Půl roku prací na VMO u Tomkova náměstí v Brně: tělocvična sokolů šla k zemi

Součástí stavby je vybudování dvou mimoúrovňových křižovatek, šesti mostů a šesti protihlukových stěn o délce 2,3 kilometru. O náklady ve výši zhruba 2,4 miliardy korun se dělí Ředitelství silnic a dálnic s Brnem. Investice města je dohromady 175 milionů. Oba úseky staví dělníci společně jako jeden projekt.

Viditelnou součástí stavby je už víc než měsíc lávka pro pěší překlenující Svitavu v blízkosti dopravou vytíženého mostu. Chodcům má začít sloužit od jara. Využití dostane i pro vedení inženýrských sítí a vodovodu mezi nábřežími Kaloudovy a Dolnopolní ulice.