Dárce knihy přinesl, protože mu bylo líto je vyhodit. Archiváři brněnské techniky posléze zjistili, že jde o skripta strojařiny z počátků brněnské univerzity. „Učebnice tehdy byly velmi drahá věc a k některým předmětům ani neexistovaly. A tak si je studenti vytvářeli sami podle toho, co se dozvěděli na přednáškách,“ uvedl vedoucí archivu Vysokého učení technického Martin Kotačka.

Rukopisy byly podepsané jménem Josef Hank. Kotačka se o pravděpodobném autorovi pokusil zjistit více. „Byl součástí malé skupiny studentů, kteří si zde pouze doplňovali vzdělání a zvyšovali kvalifikaci. Samotnou strojařinu tedy nestudoval. Spíše využil svých kreslířských a rýsovacích schopností. Skripta pak pravděpodobně vyrobil pro někoho dalšího,” objasnil.

Černovická ulice.
Odkládaná oprava Černovické v Brně začne letos. Víme, jak to bude s parkovištěm

Součástí zápisů jsou i detailní nákresy strojů a jejich součástí. Podle Kotačky nešlo jen o opis z přednášek, ale o soupis z několika různých zdrojů. „Na to jsou popsané znalosti velmi detailní a systematicky vytvořené. Zřejmě jde o kompilát více zdrojů, které dali studenti dohromady,“ sdělil.

Identitu dárce se univerzitě dohledat nepodařilo. Kotačka říká, že jsou skripta dosud nejstarší historický doklad tohoto druhu z brněnské techniky, který mají k dispozici. „Ještě jednou chci dárci poděkovat, třeba se k němu zpráva nějak dostane. Jsem rád, když nám lidé nosí různé dokumenty, i když si nejsou jisti jejich hodnotou. S nadsázkou říkám – než aby se vyhodilo něco cenného, raději to doneste k nám a případně to odborně vyhodíme my,“ doplnil.

Produktový ředitel cestovní kanceláře Čedok Miroslav Kubáč.
Manažer Čedoku o letech z Brna: Nejvíc Turecko a nově Karibik Středozemního moře