Při středečním slavnostním otevření opravených dílen v Tyflocentru v Poděbradově ulici předvedli nevidomí ukázky své práce.

Osmaosmdesátiletá Ludmila Benešová pracuje s kolíkovým stavem. „Nastříhám si látku na tenké proužky, kterými potom vyplétám osnovu,“ vysvětluje důchodkyně. „Nejlepší jsou závěsy, protože ty jsou dlouhé a nemusím je tak často nadšívat,“ dodává se smíchem sedminásobná babička a devítinásobná prababička a pod rukama jí vzniká nová poduška.

Nevidomá důchodkyně říká, že celou výrobu ručně tkaných podušek zvládne sama, až na navlékání jehly na nit. „O to musím požádat někoho jiného,“ přiznává nejstarší klientka centra. S kolíkovým stavem se naučila pracovat teprve před rokem a za tu dobu utkala víc než sto deset podušek. „Předtím jsem pracovala v textilce, takže mám k látce kladný vztah,“ podotýká nevidomá důchodkyně.

Benešová úplně oslepla v sedmdesáti sedmi letech. „Byla jsem zoufalá. Celý život jsem byla zvyklá pracovat. Ráda jsem šila, vyšívala nebo pletla a najednou jsem nemohla,“ popisuje Benešová své pocity v době, kdy ztratila zrak.

Vedle ní vyrábí indiánské přivolávače deště osmasedmdesátiletý Jan Ketman. Do papírové trubice zaklepává hřebíčky, potom ji pokryje předem namočenou kůží a naplní rýží. „Stane se, že se občas člověk klepne do prstu, ale to se může přihodit každému,“ říká Ketman a zaklepává další hřebíček. Hotový přivolávač deště vydává při otáčení tichý zvonivý zvuk.

Osmatřicetiletý Jan Pavlíček zatím plní barevné punčochy vatou a dělá z nich plyšové housenky. „Jsem rád, že můžeme uplatnit fantazii. Tvořivostí a činorodostí se pěstuje smysl pro krásu a jen tak může žít člověk harmonicky,“ konstatuje od narození slepý Pavlíček.

Klienti Tyflocentra se mohou věnovat mnoha uměleckým a řemeslným činnostem „Koupili jsme hrnčířský kruh, plánujeme koupit pec na vypalování glazury, batikujeme, vyrábíme šperky ze skla, malujeme na sklo nebo modelujeme ze včelího vosku,“ vyjmenovává některé činnosti sociální pracovnice Jana Pilgrová, která pří otvírání dílen návštěvníky provází. „Pořádáme také výlety a školení a tak pomáháme nevidomým a slabozrakým vyrovnat se s jejich postižením“ doplňuje ji ředitelka společnosti Hana Bubeníčková.

MICHAL FILÍPEK