V polovině sedmdesátých let minulého století neměl daleko k ovládnutí pěvecké ankety Zlatý slavík. Brněnský bavič a zpěvák Rudy Kovanda tehdy v anketě dostal sedmadvacet tisíc hlasů. Po prozrazení, že se jednalo o recesi, ale pořadatelé jeho hlasy skartovali. Anketu tak ovládl Karel Gott. Kovandovi může v Brně alespoň vyrůst socha. Její umístění na náměstí Svobody navrhl Brňan Jiří Kyjovský jako projekt do letošního ročníku participativního rozpočtu. Lidé návrhy podávali do pondělní půlnoci.

Vybrané návrhy
• obnova pomníku Josefa II.
• brněnské architektonické procházky
• vtipné slogany na odpadkových koších
• umístění včelích úlů do Brna
• selfservis autopoint
• seznamování se v Brně

Dílem chce Kyjovský uctít umělcovu recesistickou i pěveckou kariéru. „Patřil ke svéráznému koloritu postav brněnského uměleckého polosvěta sedmdesátých a osmdesátých let Traduje se, že ho lidé mohli nejčastěji potkat ve městě v bílé košili, na které byl nejvýraznější obrovský puntíkový motýlek, vlasy jak kudrnatý a blonďatý anděl, sako a velké boty,“ přiblížil Kyjovský.

Podle dalšího z návrhů mohou lidé v Gorkého ulici v budoucnu obdivovat městské korzo tvořené uliční galerií na zhruba dvaceti panelech. „Umístěné budou před stávající boční zdí porodnice na Obilním trhu. Záměr podporuje rekonstrukci a oživení Gorkého,“ sdělil navrhovatel Luboš Eliáš.

Po muzejní a kostelní noci si Brňané v představě autora projektu užijí i hudební noc. Nový festival plný hudby v restauracích, klubech i barech navrhuje Brňan Tomáš Novotný. „V jednom podniku by hrála pouze jedna kapela. K účasti na festivalu město kapely veřejně vyzve. Smyslem je nabídnout lidem zážitek pestrosti,“ popsal Novotný.

Projekty do participativního rozpočtu lidé navrhovali do půlnoci. Už před uzávěrkou ale bylo jasné, že jich je letos více než loni. Počet návrhů převýšil 120, kdežto loni jich bylo 114.

Původní termín uzávěrky podávání projektů na jaře představitelé města posunuli o měsíc. „Kvůli koronavirovým opatřením bylo omezené setkávání a možnosti chodit projekty konzultovat na úřad. Nechtěli jsme lidem upřít možnost předkládat návrhy nebo o nich diskutovat osobně, proto jsme lhůtu prodloužili,“ vysvětlil náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Projekty lidé mohou podporovat do konce měsíce. Do dalšího kola se dostanou návrhy, které podpoří nejméně tři stovky lidí. „Poté odbory magistrátu posoudí jejich proveditelnost. V listopadovém hlasování pak Brňané vyberou vítězné projekty, které se vejdou do souhrnné částky pětatřiceti milionů korun, “ uvedla za kancelář participace magistrátu Eva Čajková.