Ještě donedávna zel objekt bývalé školy na brněnském Šujanově náměstí prázdnotou a chátral. Některým podobně opuštěným budovám mnohdy hrozí i demolice. Nový život stavbě vdechla trojice architektů ze studia Kogaa, kteří už v minulosti zvelebili také třeba objekt staré palírny v Pekařské ulici. „Obnova je součástí projektu Sociálního reaktoru, při kterém respektujeme hodnotu a historii budov a přetváříme takzvané hibernující objekty, které už neplní svou funkci,“ říká jeden ze zakladatelů studia Viktor Odstrčilík.

Studio spolu s ním tvoří Tomáš Kozelský a Alexandra Georgescu. Kromě proměn budov stojí například za tradiční a stále populárnější akcí Brno Design Days, které se každoročně konají v architektonicky zajímavých objektech, letos například byly v hotelu Avion.

Smog. Ilustrační foto.
Vzduch na vsi? Někde i jako v Moravskoslezském kraji

Pro každou z budov, kterou proměňují, vymýšlí trojice architektů unikátní kombinace využití, aby co nejlépe oživili nejen stavbu, ale i její okolí. U předešlého projektu Destillery, tedy budovy bývalé palírny v Pekařské ulici, stavbu přetvořili v otevřený sdílený pracovní prostor.

Škola na Šujanově náměstí
• Architekti ze studia Kogaa momentálně pracují na proměně chátrajícím objektu bývalé školy na Šujanově náměstí.
• Budova je z konce 19. století.
• Sídlila v ní průmyslová škola.
• Budova má obrovskou rozlohu, 6000 metrů čtverečních.
• Nyní objekt vlastní podnikatel Richard Saliba, který je majitelem třeba i pasáže Jalta.
• Po opravách ve škole může vzniknout sdílený designový pracovní prostor.

Nyní se seznamují s historií bývalé školy na Šujanově náměstí. „Dali jsme jí název Lyceum, plánujeme ji využít i ke kulturnímu a vzdělávacímu účelu, abychom zachovali odkaz budovy,“ nastiňuje Odstrčilík. V minulém roce prostory pro kulturní událost už jednou propůjčili.

Stejně jako historii daného místa, ctí pokaždé také architektonickou strukturu. „Využíváme rozvržení budovy a zasahujeme do ní pouze, pokud je to opravdu efektivní a posiluje to její novou funkci. Historie objektu není sice primární faktor pro rozhodování, ale vždy nás překvapí její pestrost,“ komentuje architekt. Třeba objekt v Pekařské ulici dříve patřil rodině Deutschových, kteří tam měli palírnu. Potomci nacisty vyhnaných majitelů se do objektu právě na popud architektů přijeli podívat v minulém roce.

Oba projekty studia Kogaa, které minulý týden oslavilo čtyři roky fungování, navíc stojí na domluvě a spolupráci mezi architekty a majitelem. V případě Šujanova náměstí je vlastníkem Richard Saliba, kterému patří třeba pasáž Jalta. „Studiu jsem svěřil objekt školy i proto, že se mi velmi líbí, co vytvořili v prostorách palírny v Pekařské. V obrovské bývalé škole se hodí, aby v ní vznikl komunitní pracovní prostor jako v Pekařské či řemeslné dílny,“ vysvětluje Saliba.

Trojice architektů si Brno oblíbila. „Máme projekty v dalších částech České republiky i v zahraničí. Brno ale zůstává naši základnou, protože se v posledních letech velmi rozvíjí a je příjemné pro život,“ popisuje rodilý Brňan Odstrčilík.

Současně se zvelebováním budov pracují na dalších projektech i v Brně. „Jedním z nich je například Dada. Přeměňuje budovy na Svitavském nábřeží u brněnské Zbrojovky,“ říká.

Úplatek. Ilustrační foto.
Brněnský kriminalista měl vzít úplatek. Hrozí mu pět let vězení