Do opraveného domu s památkovou ochranou se přesune místní, momentálně zavřené muzeum. Plánovaná přístavba má nabídnout využití zase pro městskou knihovnu. Novinkou pak bude informační centrum. „Předloni jsme uspořádali architektonickou soutěž o návrh řešení areálu. Momentálně jsme ve stádiu zpracování projektu pro územní řízení. Měli jsme několik jednání s památkáři,“ informoval místní starosta Josef Šiška.

Podle něho zabere projekční příprava ještě dva až tři roky. „V plánu investičních akcích máme jako zahájení výstavby rok 2025,“ upřesnil starosta.

Městská sportovní hala v Modřicích na Brněnsku.
Ovál s umělým povrchem: v Modřicích zlepšili podmínky sportovcům, podívejte se

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkAktuálně vznikají podklady k takzvanému odstrojení budovy. Zahrnuje bourání, statické zajištění, sanační a stavební úpravy. Dělníci budou postupovat podle kroků odsouhlasených památkáři. Ošetří třeba omítky či podlahy. Dům pak bude připravený na opravu. Přípravné práce mohou začít příští rok, záleží na penězích.

Předpokládané náklady se momentálně pohybují okolo čtyřiceti milionů korun. Modřičtí počítají s využitím úvěru. Podobně to udělali už v minulosti při stavbě pasivního bytového domu nebo sportovní haly.

Potřebují větší knihovnu

Na dvoře má vzniknout přístavba, kam se přestěhují knihovníci z nedaleké budovy. „Naše současné prostory jsou malé. Modřice potřebují větší knihovnu. Chybí nám třeba společensko-kulturní sál pro výstavy či přednášky. Musíme si jej půjčovat od města,“ uvedla vedoucí knihovny Renata Pilátová.

Architektonickou soutěž na novou podobu domu ovládl předloni návrh čtyřčlenného týmu. Vytvořili jej Janosch Welzien, Štěpánka Úlehlová, Ivona Náterová a Filip Hermann.

Městský dům na náměstí Svobody v Modřicích na Brněnsku chtějí zrekonstruovat a přeměnit v sídlo muzea, knihovny a informačního centra.Městský dům na náměstí Svobody v Modřicích na Brněnsku.Zdroj: Deník/Oldřich HaluzaMěšťanský dům
Nachází se na adrese náměstí Svobody 171 v Modřicích na Brněnsku.
Posledních několik let je v majetku města.
Představitelé radnice připravují jeho rekonstrukci.
Po ní se tam přestěhuje muzeum a knihovna a začne fungovat infocentrum.
Začátek oprav momentálně odhadují v roce 2025.

Přišli s nápadem, aby se vnitřek přizpůsobil potřebám muzea, výstavnímu prostoru, infocentru a kavárně. „Naproti muzeu navrhujeme nový objem knihovny, který přes veřejný dvůr vytváří s muzeem dialog,“ napsali autoři.

Vnější podobu nechali téměř netknutou. Veřejně přístupný dvůr může posloužit pro koncerty a vystoupení.