Trhy na Moravském náměstí letos čeká změna. Kromě již tradičního slaměného betléma a tematicky rozdělených stanů s řemeslnými předměty, jídlem či tančírnou se objeví i vyhlídkové kolo. „Už v minulosti jsme dostávali nabídky na umístění kola, protože tam před rokem 2016 bývalo. My jsme ho tam nechtěli, protože to pro nás byl jen kolotoč. Letos jsme však dostali nabídku, která nabízí víc možností, než se jen povozit,“ řekl Tomáš Pavčík, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska  „U tří kohoutů“, které trhy na Moravském náměstí zajišťuje.

Ruské kolo, které se na trzích objeví, má třiatřicet metrů v průměru a kapacitu až 144 osob. Pochází z francouzského města Nice. Provozovatelem kola však není město, ale firma, která ho poskytne. „Pronájem kola si nemůžeme dovolit, protože nevíme, jak na něj zareagují lidé. Vítězná firma nám zaplatí něco přes dvě stě tisíc a provozovatelem bude ona a bude za atrakci zodpovídat,“ dodal Pavčík. Za vstup na kolo lidé zaplatí sto korun, jedna jízda potrvá minimálně pět minut.

Organizátoři trhů nevnímají kolo jen jako atrakci pro děti. Výška třiatřicet metrů nabídne výhled na město. „Kolo přesáhne okolní výstavbu, bude z něj krásný výhled na náměstí Svobody i vánočně vyzdobené okolní ulice," uvedl starosta městské části Brno-střed Martin Landa.

Architekt společnosti Arch.Design Jaroslav Dokoupil upozorňuje, že tak velké kolo musí mít správné zabezpečení. „Třiatřicet metrů je jako osmipodlažní dům. To má určité požadavky na bezpečnost. Věřím tomu, že úřad městské části dohlédl na splnění všech bezpečnostních požadavků,“ komentoval.

Trhy na Moravském náměstí hodnotí jako dobrou variantu k Zelnému trhu. „Zelný trh je sice krásný a romantický, ale z hlediska dopravní dostupnosti je lepší Moravské náměstí,“ dodal Dokoupil.

Novinka Adventu na Moraváku však není jen ruské kolo. Nově zde bude stát vyhřívaný stan pro maminky s dětmi. „Vyčlenili jsme jurtu, která bude sloužit pro maminky s dětmi. Bude tam přebalovací koutek a malé dílničky. Udělali jsem to proto, aby si maminky, když s dětmi trhy navštíví, mohly odpočinout, přebalit dítě nebo ho nakojit,“ komentoval Pavčík.

Podobu trhů představili také provozovatelé Adventu na Zelňáku. Ve 121 stáncích se obmění dvacet procent sortimentu. Nově nabídnou prodejci vinuté skleněné perly, ručně vyráběné foukané vánoční ozdoby nebo ručně šitou módu s autorskou kresbou. Návštěvníci trhů projdou také novým hlavním vstupem, který vznikne směrem ke Starobrněnské ulici. Zároveň se tržiště ještě více otevře směrem k Tržnici Brno.

I o Vánocích si lidé připomenou výročí republiky. „Symbolicky v den výročí republiky jsme odlili zvon s podpisy všech prezidentů za posledních sto let. Lidé si na něj zazvoní pro štěstí. Zároveň budeme zvon dražit, vyvolávací cena je 1918 korun. Výtěžek věnujeme neziskové organizaci,“ představila program koordinátorka Adventu na Zelňáku Eva Skácelová.

Adventní centrum také potřetí ozdobí vánoční tramvaj, tentokrát v novém kabátě. „Loni byla vánoční tramvaj osázená světélky, které byly lepeny jednotlivě. Letos ji opatříme světelnými rámy, na kterých budou problikávat různé vánoční motivy,“ poznamenala mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková

Už dříve představili pořadatelé také podobu trhů na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. Letos potrvají až do 28. prosince. „Na četná přání návštěvníků Brněnských Vánoc je letos prodlužujeme,“ potvrdila ředitelka pořádajícího turistického informačního centra Jana Janulíková. Jako každý rok i letos trhy odstartují rozsvícením vánočního stromu třiadvacátého listopadu. Na náměstí Svobody pořadatelé stromek rozsvítí v pět hodin odpoledne. Na Zelném trhu to bude o hodinu později.

MARTINA HYKŠOVÁ