Na základě schváleného návrhu vydalo proto velvyslanectví tiskové prohlášení. „Jde o nedůstojný vztah k památce vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Cenou (za vítězství) byla připravenost sovětských vojáků zemřít, právě těch obyčejných mladých vojáků, jejichž čepice zdobily symboly rudé hvězdy se srpem a kladivem,“ píše se v prohlášení.

Město si za svým návrhem stojí. „Existuje mezivládní dohoda s Ruskou federací, která ukládá oběma zemím starat se o hroby padlých vojáků a informovat druhou stranu o tom, co se s nimi děje. To však neznamená, že může Rusko nějak přímo zasahovat do toho, jak bude pomník vypadat. Může pouze apelovat na ministerstvo obrany a seznámit ho se svým nesouhlasem, rozhodnutí bude potom na ministerstvu,“ uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Podle něj se daly ruské protesty očekávat. „Přesto to nechápu. Stát, který chce být demokratický, přece nemá zapotřebí tak urputně bojovat za totalitní symboly. Myslím si, že není v zájmu Ruské federace tam ty symboly udržet,“ podotkl Ander.