Ochutnat kuchyni druhého nejlepšího kuchaře roku a člena národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů Josefa Dufka může host v Brně, když splní dvě podmínky. Vyjde Vinohradskou ulicí až na Červený kopec a do restaurace Rustical dorazí mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou. Rustical má totiž otevřeno jen po dobu oběda. Nepravidelně pak pořádá večery s degustačním menu
Samotný oběd připomíná polední pauzu v jídelně s teplým bufetem. S jedním podstatným rozdílem: v chuti pokrmů. Ta je opravdu výjimečná. Každý den připravuje Rustical svým hostům dvě jídla do bufetu, servírované menu, vegetariánské menu a zážitkové servírované menu.
Výběr chutí i příloh
Není vůbec výjimečné, že hosté najdou v dohřívaných nerezových vaničkách v bufetu i pět druhů jídel a několik příloh. Kuchař v bílém rondonu po čas oběda totiž jídla do zásobníků neustále doplňuje. Ochotná servírka v černém s dlouhou oranžovou kravatou servíruje jen pití, polévku a kávu. Lístky meduňky dodávají i obyčejnému džbánku s vodou výraz něčeho jiného – lepšího.
Rybí vývar voní rybou a čerstvou zeleninou. Nejsou v něm ani kousky masa ani vnitřnosti. „Na jídelním lístku je uvedeno vývar, takže maso v něm být nemusí. Oceňuji chuť mrkve a celeru, zaručeně to není mražená, ale čerstvá zelenina,“ popisuje chuť polévky šéfkuchař restaurace Brabander Ivo Ševčík.
Pro účely testu si jako první z bufetu nabírá kačenu se zelím. „Maso je měkké a dobře propečené, jak blátíčko,“ sahá k nezvyklému přirovnání Ševčík a oceňuje také výbornou chuť červeného vinného zelí. Ochutnává po troškách i zvěřinový flamendr, smažené kuřecí kousky, vepřovou kotletu a zeleninové karbanátky.
K tomu všemu si host může po chuti vybrat mezi přílohami – rýží, opékaným nebo vařeným bramborem, hranolky nebo sáhnout po zeleninovém salátu. „Chuťově je vše skvělé,“ vytahuje z kapsy nejlepší hodnocení Ševčík. I zvěřina byla podle něj úžasná, lehká, bez hutné omáčky.
Jako milovník řecké kuchyně našel hodnotící šéfkuchař pouze chyby v salátu tzatziky. „Málo řeckého jogurtu, moc česneku. Spíš než tzatziky to byl český okurkový salát se smetanou a česnekem.“
Výhrady má Ševčík hlavně k servisu, kdy host pro hlavní jídlo musí použít mnohdy už pobryndaný talíř z pod polévkové misky a k podávání jídel v bufetu. „Do restaurace jdu s tím, že mě někdo obslouží. Bufet nemám rád z jednoho prostého důvodu: představte si, kolik lidí se nad jídlo nakloní,“ vysvětluje odborník svoji nelibost nad tím, když ostatní hosté prohrabují jídla a přílohy v nerezových vaničkách.
Zákusek v ceně
Zákusek najdou hosté buď u bufetu, nebo jim ho kuchař připraví podle přání. Bublanina s borůvkami, dozdobená sorbetem z lesního ovoce a kouskem máty, nemá chybu. „Sorbet je očividně domácí výroby, což je paráda,“ opět nešetří chválou na chuť jídla Ševčík.
Menu, které obsahuje nápoj, polévku, jídlo a zákusek, nabízí Rustical za neuvěřitelných devadesát devět korun. „Je fajn, že jsem mohl ochutnat víc jídel. Restaurace se jimi může opravdu chlubit. Při české povaze, kdy si každý host určitě nabere jídlo hned několikrát, se mi však cena menu v porovnání s kvalitou zdá velice nízká,“ upozorňuje šéfkuchař Ševčík.
V barevně sladěném Rusticalu si na své přijdou i nejmladší hosté. Kromě dobrého jídla na ně čeká dětský koutek, dospělí se zase mohou přihlásit do školy zážitkového vaření, kterou restaurace pravidelně pořádá.