„Rybáři mohou lovit tradičním způsobem na udici větší ryby, zejména kapry, kterých je v přehradě až pětasedmdesát tun. Brněnská přehrada by se tak letos mohla stát rájem rybářů,“ uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Václav Horák. Rybáři s povolenkou si už dnes mohou odnést každý den dva kusy ryb. Tato podmínka bude platit i v květnu.

Většinu ryb však vyloví profesionální rybáři pomocí elektrického agregátu. „Lovit budou hlavně takzvané bílé ryby, jako jsou cejni či plotice. Ty jsou malé a lidé je často vrací do vody,“ vysvětlil Horák. Profesionálové přilákají ryby k lodi, omráčí je elektřinou a pak je vyloví podběráky. „Až bude zásobník plný, loď dorazí ke břehu, kde je vyloží, a veterinář rozhodne, jak se s nimi bude nakládat dál,“ popsal celý proces Horák.

Jaký bude mít až stovka tun ryb osud, zatím není úplně jasné. „Některé z nich převezeme do jiných nádrží, některé nemocné zřejmě skončí v kafilérii, možná budeme jednat i se zoologickou zahradou, že bychom jim některé odprodali na krmení,“ řekl Horák.

Masivní odlov ryb je nutný kvůli vypuštění přehrady, které je naplánováno na letošní na podzim. Hladina nádrže bude ještě o čtyři metry níž, než byla během loňského podzimu, aby mohlo pokračovat vápnění břehů. To by mělo znesnadnit život sinicím, které každé léto přehradu zamořují.

Válku proti sinicím chystá Jihomoravský kraj i na další frontě. V pátek totiž představil novou možnost dotací pro obce v povodí Svratky, které chtějí vystavět čističky odpadních vod. „Nový dotační program umožní rozdělit dalších osm a půl milionu korun. Obce mohou peníze použít na pořízení dokumentace nutné k zahájení stavby čističek či kanalizačních systémů,“ vysvětlil Horák. Každá obec, která projeví zájem, může získat až půl milionu korun.