Aktuálně se žebětínští představitelé zabývají finální fází projektové přípravy včetně získání potřebných stanovisek od příslušných státních orgánů. Chtějí tak získat peníze z fondu životního prostředí a kasy Jihomoravského kraje.

„Rekonstrukce Žebětínského rybníka je důležitým krokem pro zachování krásné přírodní památky. Chceme zlepšit jeho ekologickou rovnováhu a zpříjemnit pobyt všem obyvatelům Žebětína,“ vysvětlil tamní starosta Vít Beran.

Dnes zarostlá a nepříliš udržovaná zelená plocha, za rok nový malý park. Takový plán mají s lokalitou kolem ulice U Hájovny žebětínští představitelé.
VIDEO: Nevzhledná plocha v Žebětíně dozná změn. Vznikne z ní místo k odpočinku

Protože je rybník současně přírodní památkou, spolupracují na něm Žebětínští s Agenturou ochrany přírody a krajiny nebo s pozemkovým úřadem, který má zodpovědnost za hráz a bezpečnostní přeliv hráze rybníka.

Ne všem tamním obyvatelům se však projekt zamlouvá. „Nevadí mi, jak to tam teď vypadá. Umím si představit lepší způsob, jak utratit peníze,“ nechal se slyšet třeba Brňan Martin Slavík.

Stavební práce začnou na podzim příštího roku a potrvají od konce října do poloviny února 2025. Za obnovu a kompletní vyčištění rybníka zaplatí vedení městské části šest až sedm milionů korun.

Podobným projektem je zároveň obnova jezírek v oboře Holedná. Projekt na revitalizaci pěti malých jezírek uspěl v participativním rozpočtu, zhotovitel místo zvelebuje za více než tři čtvrtě milionu korun. První fáze má být hotová do konce letošního roku.

„Před deseti lety byla jezírka živá, dnes jsou zanedbaná nebo vyschlá. Zatím obnovujeme pouze jedno větší jezírko. Odstraníme sediment a vyčistíme prostor zátopy, doplníme také mobiliář v podobě altánu a osmi laviček,“ upřesnil již před časem brněnský radní pro participaci Filip Chvátal.

Kolem jezírek se vyskytuje až osmdesát druhů zvířat, z toho čtrnáct zvláště chráněných druhů. Patří mezi ně třeba netopýři, čolci, čmeláci, mravenci, nebo užovky. Revitalizace má mimo jiné pomoct s jejich ochranou.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková