Oči všech se upínají k vysokému muži s dlouhou bradkou v katovském obleku. O řemesle přednáší kat Drobek na tradičních Slavnostech Pernštejnského panství. „Děti, občas tady uslyšíte nějaké sprosté slovo. Máte prázdniny, to nevadí. Ale nezapomeňte se na něj hned v září zeptat paní učitelky,“ žertuje už od začátku svého vystoupení.

Povídání mu ale nestačí. Mučicí nástroje začíná záhy ukazovat na dobrovolnících z publika. „Máte dotykový mobil? Tak to teď skončí,“ prohazuje s úsměvem, zatímco šroubuje jednomu z diváků na ruku takzvanou palečnici, která oběti drtí kosti v prstech.

Podle zástupkyně kastelána Evy Škrabalové jsou katovy scény každoročně nejoblíbenější. „Je miláček publika. Umí o řemesle pohovořit vesele i zajímavě, a zapojuje do vystoupení i děti a ostatní diváky,“ popisuje.

Vyvrcholením čtvrtečního programu je rytířský turnaj. „Účastní se ho čtyři rytíři s dřevci, kteří plní různé úkoly, aby získali přízeň dámy. Je to pěkné podívání,“ dodává Škrabalová.

Do turnaje se však tentokrát vloudila chyba. „Pan Petr z Rožmberka se omlouvá, že nepřijde. Večer něco popil a má… chřipku,“ říká poťouchle rytíř, jenž turnaj uvádí.

Ukazuje se totiž, že za sebe vyslal jako náhradu svou ženu, Annu z Rožmberka. „Chcete v turnaji ženskou?“ ptá se rytíř publika. Všichni nadšeně souhlasí. Anna se díky tomu turnaje nejen zúčastní, ale nakonec nad třemi muži zvítězí.

Když na koni objíždí poslední kolečko těsně kolem dětí za zábranami, hází jim zlaté mince ze své výhry. „Honem! Pojď si vzít taky,“ pobízí se děti navzájem.

Právě turnaj letos poprvé přilákal na slavnosti i Terezu Procházkovou. „Turnaj v kombinaci s hradním prostředím mě hned okouzlil,“ říká s úsměvem.

S dcerou na Pernštejn poprvé zavítala i Silva Sehnalová. „Chystáme se sem už šest let a letos jsme konečně vyrazily. Chtěly jsme vidět hlavně rytířský turnaj, ale moc se nám líbilo i katovo vystoupení. Pro malou byl samozřejmě největší zážitek malování na obličej,“ ukazuje na svou dceru, která má přes obě tváře namalovaného růžového motýla.

Slavnosti na Pernštejně mají přibližně dvacetiletou tradici. „K tehdejšímu výročí Nedvědice jsme se se zástupci obce dohodli, že uspořádáme malou akci, vstupné bylo tehdy deset korun. Potom se začaly připojovat i další obce. Díky tomu se lidé mohou podívat třeba do kostelů a památek, kam se jindy nedostanou. Nevěděli jsme ale, jak událost nazvat, a nakonec jsme zvolili Slavnosti Pernštejnského panství, protože do něj celé okolí, které jimi žije, patří,“ vzpomíná Škrabalová.

Za vstup do hradního areálu letos lidé platí sto padesát korun.

Návštěvnost akce se každoročně pohybuje od osmi do deseti tisíců návštěvníků. Nejvíce jich tradičně přiveze historický vlak, který přijíždí z Brna. „Bohužel jsme se dozvěděli, že slibovaná parní lokomotiva nepřijede kvůli požárům, které od vlaku vznikají. Proto přijede sice historická, ale dieselová lokomotiva,“ upozorňuje organizátorka zájemce.