V úterý Jan N. za svůj útok od brněnského krajského soudu dostal podmíněný trest dva a půl roku vězení. „Místo mě tady nyní měl stát on,“ pronesl N. na adresu muže, na něhož zaútočil.

Provinil se vydíráním a výtržnictvím. „Obžalovaný však sám vše nahlásil na policii, napsal poškozenému omluvný dopis, uhradil výdaje pojišťovně napadeného. Lze chápat i rozpoložení obžalovaného při útoku, kdy chtěl pomoci kamarádce v nouzi,“ vysvětlila rozsudek předsedkyně senátu Dita Řepková.

Ilustrační snímek. Peníze
Dvě krádeže v Kuřimi. Zmizelo bezmála sto tisíc v hotovosti

Napadený muž žil s přítelkyní ve společném bytě, ale rozešli se a žena se od něj chtěla odstěhovat. Domluvili se spolu na termín, kdy si přijde pro věci, vzhledem k pověsti svého bývalého přítele si však s sebou vzala kamaráda. Tím byl právě Jan N., který se raději vyzbrojil baseballovou pálkou. „Obžalovaný byl ženou upozorněný, že její bývalý přítel chodí ozbrojený, proto si vzal pálku,“ uvedla u soudu jeho obhájkyně Michaela Přetáková.

MUŽ VYTÁHL NŮŽ

Oba muži se začali hádat, bývalý přítel na obžalovaného vytáhl nůž. „Můj klient měl do té doby pálku schovanou, poškozený o ní nemohl vědět. Doběhl pro ni až ve chvíli, kdy se cítil ohrožený nožem,“ pokračovala Přetáková. Poté se mezi muži strhla rvačka a N. svého soupeře odzbrojil. Ten se následně dal na útěk k blízkému baru. Podnik však byl zavřený, majitelé pouze uvnitř uklízeli.

Konflikt pokračoval před barem. Poškozený tvrdil, že N. útočil na jeho hlavu. Podle svědků tomu však bylo jinak. „Muž s pálkou trefil druhého dvakrát do ruky, poté se chvilku strkali. Tím konflikt skončil,“ uvedl svědek. N. následně šel vše ohlásit na policii.

Na dvě kola vyskočilo její auto při nárazu do zaparkovaného vozu. Jednapadesátiletá řidička se přesto snažila v brněnských Husovicích pokračovat v jízdě.
Opilá řidička: podívejte se, jak jí při nehodě v Brně nárazem nadskočila kola

Napadený muž sice ještě v ten den vypovídal na policii, od té doby však nespolupracoval. Odmítl si převzít kamerový záznam, který mu majitel baru nabízel. Navíc o existenci záznamu ani neřekl policii. „Majitelé tedy záznam přemazali. Navíc je zřejmé, že se poškozený dopouštěl na své přítelkyni domácího násilí. Existují totiž fotografie z období, kdy se rozváděli. Žena měla na těle mnoho známek po násilí,“ sdělila soudkyně Řepková. Poškozený se navíc k soudu ani nedostavil. Podle slov soudkyně za nedostatkem spolupráce může být i pocit viny.

Že N. neútočil na hlavu napadeného, uvěřil i státní zástupce Marek Vagai. „Tvrdil to pouze poškozený, svědci popisují něco jiného," prohlásil. Proto navrhl podmíněný trest a propadnutí věci, tedy baseballové pálky. N. mohl dostat až osmiletý trest vězení. Rozsudek je pravomocný, všechny strany se na místě vzdaly práva na odvolání.

JAKUB TRUČKA