Je nejmladším ze všech nových hejtmanů českých a moravských krajů. Sociální demokrat Michal Hašek včera vystřídal ve funkci Stanislava Juránka z KDU-ČSL. Příští čtyři roky bude řídit Jihomoravský kraj. Hned na začátku své vlády musí čelit nespokojeným voličům, kterým se nelíbí jeho spolupráce s ODS. „V komunální politice jsem poznal, že problém není modrý, oranžový, zelený, černý nebo rudý. Problém buď vyřešíte, nebo ne. A já ze svých slibů lidem neuhnu. Všechny je splním,“ říká bývalý starosta Drásova na Brněnsku a nový hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Mnozí voliči vám vyčítají, že jste uzavřel koalici s ODS. Proč jste to udělal?
Z programových priorit, které jsme slíbili před krajskými volbami, jsem uhájil absolutně všechny. Z programu ČSSD neuhnu ani o milimetr. Chtěl bych vyřídit všem voličům sociální demokracie následující: Nejlepší vysvědčení toho, jestli jsem zradil, nebo nezradil jejich zájmy a program ČSSD, jsou hysterická vyjádření ministra zdravotnictví Tomáše Julínka nebo premiéra Mirka Topolánka z posledních dní.

Někteří lidé vás však volili na protest proti ODS a vládním reformám. Teď se dívají na to, jak se z občanských demokratů stávají vaši partneři.
Nikdo mě nemůže podezírat z toho, že jsem fanouškem ODS. Dva a půl roku jsem kritizoval vládu ODS v Praze. Bojoval jsem proti zvolení Václava Klause prezidentem. Navrhl jsem k Ústavnímu soudu předvolat ministra Julínka a premiéra Topolánka právě kvůli regulačním poplatkům, na kterých se lámaly krajské volby. Na můj postoj k prezidentské volbě přitom doplácela i moje rodina. Ode mě může málokdo čekat, že s rozevřenou náručí skočím kolem krku ODS.

Nevadí vám aféry šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka, který bude i za vašeho vedení kraje radním? Policie ho vyšetřuje třeba v souvislosti s úplatky, které měl brát od stavebních firem za krajské zakázky.
Uvítal jsem návrh ODS, že Milan Venclík bude řadovým radním, a ne náměstkem hejtmana. ČSSD také prosadila do programu audit protikorupčních opatření a přípravu etického kodexu, který se nepokusili zavést ani Juránek ani Venclík. Do protikorupčních auditů, které byly podmínkou smlouvy o spolupráci, chceme vtáhnout sdružení jako Transparency International či Oživení. Chceme vytvořit systém rozhodování samosprávy, který bude pro lidi průhledný.

To nic nemění na tom, že jihomoravská ODS je díky vám i přes nechuť voličů sociální demokracie znovu u moci.
Dal jsem si jako politik závazek, že naplním volební program. Desetitisícům lidí na mítincích jsme dali jasné sliby, ze kterých neuhnu. A ať se voliči sami sebe zeptají, jestli ODS spoluprací s ČSSD na jižní Moravě posílí, nebo ne. Napověděl jim už ministr Julínek, když prohlásil, že koalice je pro ODS ponižující.

Proč jste si radši nevybrali do koalice KDU-ČSL?
Byl jsem velmi překvapen slovy Stanislava Juránka, že jsme nikdy nejednali s lidovci. To není pravda. Jednali jsme s lidovci i s komunisty. Já položím jinou otázku. Jak velký prostor k prosazování svého programu by měla ČSSD v koalici s lidovci? Odpověď zní, že menší.

Mluvilo se o tom, že důvodem, proč koalice ČSSD a KDU-ČSL nevyšla, jsou vaše osobní antipatie s bývalým hejtmanem Juránkem. Je to tak?
Nikdy bych nenechal politický projekt zkrachovat kvůli osobním antipatiím. Měli jsme však v průběhu jednání informace, že lidovci navrhli ODS, aby obě strany ČSSD odmítli, a nám by pak nezbývalo nic jiného, než udělat koalici s komunisty. Když jsme se pak s KDU­ČSL sešli, Juránek, aniž by byl tázán, řekl: My s nikým nejednáme. Co si o tom mám myslet?

Stanislav Juránek prohlásil, že koalice byla dohodnutá už hodinu po volbách. Můžete to potvrdit nebo vyvrátit?
Ani týden po volbách ještě nebylo jasné, jestli třeba uděláme menšinovou radu. Respektuji Juránka jako hejtmana, který nasadil vysokou laťku. Neuznávám ho však proto, že neunesl svůj odchod z funkce a nechal se ovládnout emocemi. Každý politik musí počítat s tím, že jednou skončí.

Proč jste neudělali menšinovou radu, když jste měli slíbenou podporu od komunistů?
Komunisté se dostatečně nevyrovnali s minulostí. Vždyť v posledních týdnech jsme slyšeli od zástupců zakázaného Komunistického svazu mládeže, že Klement Gottwald byl vynikající člověk, kdežto Milada Horáková byla zločinec. Tisková mluvčí KSČM se zase vyjadřovala k případu člověka z Ústeckého kraje, který v padesátých letech přešel hranice Československa, jako agent bojoval proti komunistickému režimu, a byl za to oběšen. KSČM říká: Vždyť on přece byl zločinec. To jsou věci, které nechápu. Uznávám, že KSČM existuje podle zákona a lidé ji volí. Je to pro mě partner k debatě. Ale ne partner do koalice na jižní Moravě.

Pojďme k regulačním poplatkům. Odkdy je lidé nebudou v krajských nemocnicích platit?
Když stihneme schválit rozpočet do konce roku, tak od prvního ledna. Pokud však zjistíme, že návrh rozpočtu je špatný, připravíme nový a kvalitní. I tak by se to mělo stihnout nejpozději do poloviny ledna. V rozpočtu vyčleníme pětasedmdesát milionů korun na zaplacení všech poplatků ve všech krajských zdravotnických zařízeních.

Kde všude nebudou pacienti platit?
Ve všech osmi krajských nemocnicích a ve všech lékárnách v těchto nemocnicích. A taky v ozdravovnách a ústavech, které jsou zřízené krajem. Rýsuje se možnost, že lidé přestanou platit v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří a do budoucna i v Úrazové nemocnici. Jednáme i s ostatními jihomoravskými městy, která mají nemocnice, aby se k systému přidala. Jsou to Boskovice, Blansko a Hustopeče. Chceme tak vyvinout tlak na vládu, aby ty nesmyslné poplatky zrušila úplně.

Těch pětasedmdesát milionů v rozpočtu kraje musíte z nějaké oblasti ubrat. Odkud?
Možnosti rozhodně máme. V minulém rozpočtu mě například překvapila kolonka Moravské informační centrum v Praze. K ní bylo přiřazeno sto milionů korun. Jihomoravská koalice chtěla v naprosté tichosti koupit v Praze nemovitost, aby tam měli nějaké moravské informační centrum. V momentě, kdy musíme investovat do nemocnic, domovů důchodců nebo škol, mi to přijde úplně postavené na hlavu. Takže místo na nějaký moravský dům v Praze použiji tyto peníze pro lidi na jižní Moravě.

Zmínil jste se také o tom, že by se daly peníze ušetřit na kulturních památkách, do kterých už se podle vás investovalo dost.
Vracíte se k předvolební kampani. Jednou se mě v rozhovoru zeptali, zda bych radši pomohl obci se školkami, nebo bych dal opravit kostel. Nemám nic proti kostelům, jsou to dominanty jihomoravských vesnic. Sám jsem jako starosta v Drásově místní kostel opravil. Ale moje priorita by byly ty školky.

Co bude první věc, kterou jako hejtman uděláte?
Dám radním přes víkend přečíst návrh rozpočtu kraje. Sejdu se taky s brněnským primátorem Romanem Onderkou. Považuji to za symbolické a jsem nesmírně rád, že takhle zahájím novou etapu vztahů mezi městem Brnem a krajem. Příští týden se taky sejde krajská rada, bude se řešit rozpočet i konkrétní věci jako poplatky.

Jaký máte vztah s brněnským primátorem Onderkou?
Jsme kamarádi. A v sociální demokracii jsme výrazné osobnosti. Já na celostátní a doufám, že i na krajské úrovni a Roman Onderka na té komunální. Budeme dobrý tandem pro Brno a jižní Moravu.

Na svém posledním zasedání se minulá rada kraje ohradila proti zdražování jízdného v brněnské městské hromadné dopravě , protože to podle ní narušuje systém IDS JMK. Budete tento problém řešit?
To jsem rád, že si toho rada konečně všimla. Já už jsem na to reagoval před čtrnácti dny, když jsem viděl, že Brno připravuje změny, které mohou ovlivnit integrovaný dopravní systém. Požádal jsem proto primátora, aby vedení Brna počkalo s rozhodnutím až na nové krajské zastupitelstvo, a on mi vyhověl. Budeme to řešit hned na naší první schůzce.

Hovořil jste o nové etapě vztahů mezi Brnem a krajem. Co to bude znamenat?
Budeme dělat pravidelné schůzky s vedením Brna. Klíčové budou bezpečnostní záležitosti a právě integrovaný dopravní systém. Projednáme spolu také významné investice Brna, které se týkají i kraje. Ty by se daly uplatnit v rozpočtu kraje na rok 2009.

Prosadil jste ve sněmovně zákon o převodu Úrazové nemocnice na Brno, který teď jde do Senátu. Jaká je šance, že ho senátoři schválí?
Klíčová je většina v poslanecké sněmovně. V případě problému v Senátu nebo s podpisem prezidenta, nám stačí většina ve sněmovně, která by jejich veto přehlasovala. Jsem optimista a věřím, že to vyjde. Je to otázka několika dní.

Sliboval jste, že se vzdáte funkce poslance, až budete hejtmanem. Kdy ze sněmovny odejdete?
Já nejsem zvyklý odcházet od rozdělané práce. Až zákon schválíme, vzdám se místa poslance. Do té doby budu poslanecký plat posílat nějaké charitativní organizaci.

Byl jste starostou Drásova. Co si z této zkušenosti přinášíte do vedení Jihomoravského kraje?
Jednu věc z té doby použiji zcela určitě. Jako starosta jsem měl konkrétní problém, a ten nebyl modrý, oranžový, zelený, černý nebo rudý. Byl to prostě problém, který jsem musel řešit. Stejně tak budu k problémům přistupovat i dál. Není důležité, kdo je z jaké strany.