Oba muži od začátku projednávání případu vinu popírají. Starší muž tvrdil, že u trestného činu vůbec nebyl. „Celá věc je absurdní. U události jsem nebyl. Nacházel jsem se v tu dobu na úplně jiném místě. Slavili jsme narozeniny,“ přečetla jeho vyjádření jeho obhájkyně Eva Baráková Karasová.

Muž také požadoval další dokazování a vyslechnutí svědka, který s ním měl být v době, kdy k trestnému činu došlo. „Žalující strana má povinnost sbírat důkazy, ale nejenom o mé vině ale i o nevině,“ četla dál vyjádření obžalovaného Baráková Karasová.

Město Brno ruší plán na stavbu multifunkčního sportoviště za Lužánkami.
Oběť stavby nové multifunkční haly v Brně. Ruší plány sportoviště za Lužánkami

Starší z mužů u soudu v úterý zopakoval, že poškození lžou a že u vloupání vůbec nebyl. „Říkám pravdu, jsem věřící a nikdy jsem nelhal. Tuto věc jsem neudělal,“ uvedl.

Mladší z mužů zase trvá na tom, že při uvedené události nepoužil násilí. „Obžalovaný je přesvědčený, že během jednání zaznělo mnoho pochybností a rozporů ve výpovědích. Podle zásady v pochybnostech ve prospěch obžalovaného tak nemohlo dojít k jednoznačnému závěru o jeho vině. Navrhujeme, aby odvolací soud rozsudek zrušil a obžalovaného zprostil viny,“ sdělil zastupující advokát mladšího obžalovaného Milan Junák.

Zastupitelstvo brněnských Černovic. Starší ilustrační foto.
Zbavení se Romů: starostka Černovic ustála kontroverzní výrok, rezignaci odmítla

Státní zástupkyně Štěpánka Růžičková uvedla, že považuje odvolání za nedůvodná. „Důvody vedoucí k rozhodnutí městského soudu považuji správné, tresty shledávám jako přiměřené. Soud prvního stupně v nich zohlednil i intenzitu účasti jednotlivých obžalovaných. Navrhuji, aby byla odvolání zamítnuta,“ sdělila.

Krajský soud v čele s předsedkyní senátu Markétou Jirsovou dal státní zástupkyni za pravdu, zamítl další dokazování i odvolání obou mužů.

Předsedkyně senátu označila odvolání za nedůvodná. „Prohlášení staršího obžalovaného o tom, že na místě nebyl, byla vyvrácena výpověďmi poškozených,“ vysvětlila Jirsová.

V otázce výše trestů zdůraznila, že byly pro oba muže zvoleny mírné. „Mladšímu obžalovanému byl udělen trest na spodní hranici trestní sazby, která se pohybovala mezi dvěma a deseti lety, v žádném případě tak nelze mluvit o trestu nepřiměřeném. Staršímu byl udělen trest ve čtvrtině trestní sazby, také ho považujeme za spíše mírnější,“ popsala.

Takto vypadala parkovací plocha před navezením první vrstvy materiálu.
Čebín se rozroste o nové parkoviště. Vznikne ze sutin obecních domů

Oba muži byli v minulosti soudně trestáni, starší z nich už devatenáctkrát. Proti rozhodnutí odvolacího soudu nemohou podat další řádné opravné prostředky, pouze mimořádné dovolání k Nejvyššímu soudu. Jestli to udělají, se v soudní síni nevyjádřili.