Většinou se shodují na tom, že jejich pivo je jedinečné. Nejen svou chutí a přísadami, ale i speciální recepturou. Proto mají zákazníky, kteří si je vždy najdou. „Vaříme například dvanáctistupňové višňové pivo. Nejen že má speciální postup vaření, ale do sklenky navíc přidáváme višně a na lžičku višňový sirup. Je to takové pivo pro ženské,“ popisuje mok majitel minipivovaru U Richarda v brněnském Žebětíně Petr Kobzík.

To Jiří Jelínek ze Sentic vaří zase pivo s přídavkem včelího medu. „Naše pivo je nepasterizované, nefiltrované a medové. Ale je to samozřejmě tajná receptura, která dává našemu kvasnicovému pivu zvláštní chuť,“ popsal syn zakladatele pivovaru Jiří Jelínek mladší.

Výrobky malých pivovarů mají často zvláštní názvy. Zámecký pivovar Oslavany například pojmenovává svůj nápoj podle templářských hodností. „Desetistupňové pivo je Novic, dvanáctka Templář a třináctka Komtur. K příležitosti pivních slavností a Vánoc potom vaříme patnáctistupňového Velmistra,“ popsala provozní ředitelka pivovaru Dana Brudíková.

Některé malé pivovary vznikly před nedávnem, jiné mají za sebou více než desetiletou historii. „Pivovar jsme založili v roce 2004. Máme ale úspěch a od té doby jsme jej už dvakrát museli zvětšovat,“ pochlubil se majitel minipivovaru U Richarda.

Téměř stejně starý je i pivovar Xaver v Blučině nebo Zámecký pivovar Templář v Oslavanech. „V zámku jsou rozsáhlé sklepy a pivovar zde dříve býval. Majitel jej proto před čtyřmi lety založil znovu,“ popsala historii provozní ředitelka Dana Brudíková.

Problémem malých pivovarů se může zdát cena, která bývá vyšší než u velkovýroby. Cena ale podle majitelů odpovídá kvalitě a jejich speciální nabídka si vždy najde své zákazníky. „Když někdo vypije deset piv denně, tak na kvalitu moc nehledí. Pokud jde ale někomu o chuť, dá si klidně pivo, které vyrábím já. I když je o pár korun dražší,“ řekl před časem majitel pivovaru Xaver Blučina Svatopluk Strava.

Konkurence ze strany velkých pivovarů se nebojí. „Nemyslím si, že by takzvané pivní fabriky mohly ohrozit malé pivovary. Spíše je tomu naopak, protože malých pivovarů stále přibývá a jejich obliba neustále roste,“ dodal provozní vedoucí pivovaru Pegas Miloš Šauer.

Malé pivovary na brněnsku

PIVOVAR XAVER
Místo: Blučina. Roční výstav: 150–200 hl. Rok založení: 2005.

MINIPIVOVAR U RICHARDA
Místo: Brno-Žebětín. Roční výstav: 540–700 hl. Rok založení: 2004.

ZÁMECKÝ PIVOVAR TEMPLÁŘ OSLAVANY
Místo: Oslavany. Roční výstav: 1000 hl. Rok založení: 2004

MINIPIVOVAR PEGAS
Místo: Brno. Roční výstav: 5000 hl. Rok založení: 1992.

MINIPIVOVAR JIŘÍ JELÍNEK
Místo: Sentice. Roční výstav: 800 hl. Rok založení: 1992.

České pivo na olympiádě ohrožuje slabý dolar

Pivo z jižní Moravy měli podle původních plánů prodávat na blížící se olympiádě v Pekingu. Zástupci pivovaru Černá Hora totiž v Číně podepsali už čtyřiadvacet dodatků ke smlouvě na dovoz piva na čínský trh. Čínští pivaři si však na jihomoravský „tekutý chléb“ ještě počkají. Obě strany se ještě nedohodly na tom, v jaké měně budou obchodovat.

„Jsme těsně před podepsáním smlouvy. Číňané však nechtějí přistoupit na eura a navrhují dolar. Ten je však pro nás natolik riziková měna, že na něj nemůžeme přistoupit. Pokud čínská strana názor nezmění, tak kontrakt neuzavřeme,“ prohlásil majitel černohorského pivovaru Jiří Fusek.

Do Číny mělo z jižní Moravy každoročně putovat padesát tisíc hektolitrů piva. „Plán stále zní, že bychom měli rozjet prodej ještě před zahájením olympijských her, abychom tam mohli naše pivo představit jako nový výrobek. Snad to stihneme. Do čtrnácti dnů bude jasno, zda se domluvíme,“ dodal Fusek.

Na nejrychleji rostoucí trh na světě zatím podobný malý pivovar z Česka své pivo nedodává. „Není tu žádný takový, který by si to sám vydřel a smlouvu vyběhal jako pan Fusek. V tomhle ohledu je u nás první a jediný,“ tvrdí výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Podle něj se do obchodování s Čínou pivovarníci nehrnou hlavně proto, že je to daleko. „Musejí zaplatit cestu, a to se projeví na ceně. Proto se do toho podnikatelům moc nechce. Expandovat na cizí trhy ale musejí, pokud tedy chtějí růst. Český trh je totiž už zaplněný,“ říká Veselý.

Barbora Kurcová a Filip Sušanka