Ve Slupech na Znojemsku kvůli ochraně stromů zapalovali parafínové svíce. „Rozmístili jsme zhruba dvě stě svící na hektar,“ sdělil Tomáš Letocha z Ökoplant international.

Tam, kde svíce hořely, úrodu meruněk zachránili. Kde ale netopili, škodám se nevyhnuli. „Mrazové poškození je hodně lokání. Jeden sad je silně poškozený, na jednom došlo k asi s polovičním škodám a jeden je nepoškozený,“ doplnil Letocha. Právě meruňky jsou mrazem ohroženy nejvíce, rozkvétají totiž jako jedny z prvních ovocných stromů.

Na meruňky musí dávat pozor i Jan Krejčiřík z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. „V noci na pondělí klesla v Pavlovicích v některých lokalitách teplota na minus dva stupně. Bylo to hlavně v kotlinách, kde sady spíše nejsou, ale tam kde jsou, mráz jim ublížil,“ řekl Krejčiřík.

Před dvěma a třemi lety mu mráz zničil téměř celou úrodu, je proto opatrný. „Sledujeme počasí a kdyby mělo mrznout, máme připravené koksové koše,“ doplnil.

Katastrofální škody měli v roce 2016 a 2017 i v Sadech Starý Lískovec na Brněnsku. Mrazu se teď brání zamlžováním. „Aby zamlžování pomohlo musí být bezvětří. Což je docela problém, protože jaro bývá poslední dva roky poměrně větrné. Výsledek je nejistý, ale snažíme se udělat maximum,“ sdělil předseda družstva Vít Blaha. Jak rozsáhlé poškození bude letos, zatím ještě nedokáže jednoznačně říct.

Podle Blahových slov je zásadní problém v tom, že jaro nastupuje čím dál dřív. „Před deseti lety, když se ochladilo na přelomu dubna a května, se příroda teprve probouzela, kdežto teď už je v plném květu nebo už vyrostly malé plůdky, které jsou na mráz náchylnější než květ,“ vysvětlil.

S tím souhlasí i předseda ovocnářské unie Martin Ludvík. „Je jednoznačný trend, že stromy rozkvétají dříve. Souvisí to s teplými zimami. Na jižní Moravě, ve srovnání s dobou před padesáti lety, meruňky rozkvétají asi o patnáct až osmnáct dní dřív,“ sdělil.

S letošní úrodou to podle něj zatím nevypadá špatně. „Na Jižní Moravě mrazy v některých oblastech byly,rozsáhlé škody zatím nejsou. Ale je nutné si uvědomit, že minimálně ještě tři týdny tady riziko mrazu bude. Zmrzlí jsou až v půlce května, takže se ještě všechno může změnit,“ sdělil.

Že ještě není všem dnům konec, potvrzuje i Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. „V nejbližším týdnu by se mrazy, které by mohly ublížit ať už ovocným stromům nebo vinné révě, objevit neměly. Na druhou stranu ještě nebyli zmrzlí muži, takže vyloučit mrazy v dalších týdnech zatím nelze,“ vysvětlila Kučerová.