VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sadaři sklidí nejméně meruněk za deset let

Jižní Morava – Vlhké chladné jaro s přízemními mrazíky, povodně i bouřky provázené kroupami. To všechno se podepsalo na letošní úrodě ovoce, která bude na jižní Moravě nižší než loni. Vůbec nejhorší sklizeň odborníci očekávají u meruněk, kde hrozí propad úrody až na desetileté minimum.

10.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ARCHIV

Předpovědi sadařů jsou mimořádně pesimistické: očekávají, že sklidí o dvě třetiny méně než loni. „V roce 2008 byla úroda dva a půl tisíce tun. Vloni se vylepšila na čtyři tisíce tun. Plánovaný odhad pro letošní rok na jižní Moravě je ale pouhých tisíc tun,“ řekla tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová.

Ničivá monilila

Meruňkám v letošním roce nejvíce ublížila houba zvaná monilia. „V době květu se proti ní musí stříkat minimálně dvakrát, jinak prorůstá přes květ do větviček a dokáže zničit celou větev,“ vysvětlila Homolová. Dalším zabijákem letošní úrody byla podle ní velmi dlouhá a tuhá zima.
Její slova potvrdil i pěstitel meruněk Jan Krejčiřík z Velkých Pavlovic. Na Břeclavsku obhospodařuje dvanáct hektarů. „Sklizeň letos bude velice nízká, oproti loňsku čekáme pokles o osmdesát procent,“ řekl Krejčiřík.

Jeho stromům nejvíce uškodilo špatné počasí v době, kdy kvetly. „Moniliový úžeh jsme zvládli, ale počasí nám zasadilo smrtelnou ránu,“ dodal Krejčiřík.

Stejný názor má i předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Josef Viktorin. „U peckovin vadí dvě věci: chladno a deštivo v kombinaci s nedostatečným ošetřením stromů proti houbám a plísním,“ uvedl Viktorin. Mnozí zahrádkáři podle něj stromy nemohli postřikovat kvůli dlouhotrvajícím dešťům. Jiní je ale nepostřikují úmyslně, třeba proto, že pod nimi pěstují jahody nebo ředkvičky. „Vlhké počasí proto udělalo své. Je totiž ideální pro šíření chorob,“ řekl Viktorin. Některým pěstitelům ale nepomohly ani postřiky. „Smyl je déšť,“ dodal Viktorin.

Kromě meruněk mají letos sadaři problémy i s třešněmi, které se na jižní Moravě pěstují na stovce hektarů. „Vloni se sklidilo 360 tun, letos to podle odhadu bude o třiačtyřicet tun méně,“ řekla Homolová.

I třešním nejvíce uškodily dlouhé deště. Nejprve kvůli nim nemohly včely opylovat květy a potom začalo rané ovoce na stromech hnít. „V té fázi jsme přišli o padesát až šedesát procent úrody,“ řekl Tomáš Letocha z Okofruitu International ve Slupi na Znojemsku.

Zdražení

Nízká úroda se projevila na zvýšení cen ovoce. „Třešně sadaři odprodávají za pětačtyřicet až padesát korun, zbytek si přirazí obchodníci,“ vysvětluje Homolová fakt, že se například na brněnském Zelném trhu třešně na začátku sklizně prodávaly až za devadesát korun za kilogram.
V těchto dnech stojí kilo třešní kolem sedmdesáti korun, kilo meruněk přibližně o dvacetikorunu méně. „Výkupní cena meruněk se pohybuje kolem třiceti, pětatřiceti korun za kilogram,“ řekl sadař Krejčiřík.

Jablka, meruňky, višně, třešně a další ovoce se na jižní Moravě pěstují na 4600 hektarech sadů. Nižší sklizeň pěstitelé zaznamenali už loni. Zatímco v roce 2008 sklidili přes šestačtyřicet tisíc tun ovoce, vloni o bezmála osm tisíc tun méně. A letošní bilance bude podle odhadů odborníků ještě nižší.

Ředitel Pomony Ivo Pokorný vděčí za úrodu ochotě svých zaměstnanců. Říká o nich: Jablka zachraňovali po nocích

Těšetice /ROZHOVOR/ – Zatímco většina pěstitelů meruněk počítá ztráty, v Pomoně Těšetice na Znojemsku podobné starosti nemají. „Očekáváme podobnou úrodu jako v předchozích letech,“ říká ředitel společnosti Ivo Pokorný.

Jste jedni z mála na jižní Moravě, kdo si nestěžuje na nízkou úrodu meruněk. Jak to?
Když stromy kvetly, dobře jsme se o ně postarali, důkladně jsme je ošetřili proti moniliovému úžehu. Samozřejmě to ale není samospásné a pomohla nám také dobrá poloha našich sadů. Proto očekáváme, že sklidíme osmdesát až devadesát procent obvyklé úrody meruněk.

Sadaři ale tvrdí, že letošní deště téměř znemožnily jakékoliv ošetřující postřiky. Tak jak to, že vy jste stříkali?
Museli jsme vytipovat vhodný čas, tedy neustále číhat na chvilky, kdy neprší. Jen díky tomu jsme letos zachránili naše jablka. Za to, že na podzim sklidíme, vděčíme ochotě našich zaměstnanců. Do práce chodili o víkendech, a dokonce i v noci. Abych ale byl spravedlivý ke svým kolegům sadařům, někde to prostě zvládnout nešlo ani při největší snaze. Na mnoha místech Olomoucka pršelo tak vydatně, že stromy tam prostě ošetřit nemohli. V tomto jsme oproti nim prostě měli štěstí.

Stromy letos trpěly také kvůli dlouhé zimě a silným mrazům. Tento problém se vás netýká?
Týká, zima poškodila hlavně broskve, takže u nich čekáme nižší úrodu. Stromky v kotlinách namrzly asi do dvou metrů, takže ovoce uzrává jen v horních částech stromů. Nižší úroda nás čeká i u višní. Tam to však není důsledek počasí, ale střídavé plodnosti, kvůli které višně kvetly méně.

Pokuta? Ne víc než 10 tisíc korun

I když ovocnáři hlásí mizernou úrodu, prodavači opět rozbalili své stánky podél jihomoravských silnic. „Podle našich inspektorů je jich přibližně stejně jako loni,“ řekla mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně Martina Šmídtová.

Jakost prodávaného ovoce a zeleniny, dodržování hygieny. To jsou věci, které inspektory při kontrolách zajímají nejvíce. „Pokud se jim něco nezdá, odeberou na místě vzorek k laboratorní analýze. Kromě toho ještě kontrolují, jestli obchodník používá kalibrovanou váhu,“ upřesnila mluvčí.
Prodavač musí při kontrole ukázat doklady od nabízeného zboží – tedy od koho, kdy a v jakém množství je nakoupil. „I malý stánkový prodejce je provozovatelem potravinářského podniku, a proto musí naší inspekci ze zákona nahlásit svou činnost,“ sdělila Šmídtová.

Inspektoři kontroly provádějí podle dlouhodobých plánů. Někdy ale také musí zareagovat na aktuální stížnost zákazníků. „Každý nespokojený člověk nám může zatelefonovat nebo poslat e­mail. Na našich webových stránkách také může vyplnit elektronický formulář,“ poradila lidem Šmídtová.
Zákazník podle ní nikdy nesmí zapomenout popsat všechny závady a uvést místo, kde nekvalitní zeleninu nebo ovoce nakoupil.

Pokud inspektoři zjistí nedostatky, mohou prodejci ihned na místě přikázat, aby svůj stánek zavřel. Ve správním řízení pak na prodavače čeká pokuta. „Přihlížíme k tomu, zda prodejce s inspektorem například při kontrole spolupracoval. Svou roli hraje i to, jestli jde o první nebo opakovaný prohřešek,“ podotkla Šmídtová. Vzhledem k malému množství prodávaného zboží pokuta většinou nepřekročí deset tisíc korun.

Zlá úroda slavnosti neohrozí, tvrdí pořadatelé

Knedlíky plněné meruňkami, broskvemi nebo třešněmi. Na tradiční letní pochoutku si většina lidí, kterým neroste ovoce na zahradě, letos asi nechá zajít chuť. Neúroda totiž vyhnala cenu za kilogram k šedesáti korunám.

Špatná úroda však netrápí jen kuchařky nebo zemědělce, ale i pořadatele akcí spojených s oslavou ovoce a zeleniny. Největší problémy mají organizátoři nejrůznějších meruňkobraní. ,,Meruněk je letos nedostatek, a tak se to projeví i na našich slavnostech,“ potvrdil starosta Miroslavi Augustin Forman.

Město na Znojemsku letos pořádá meruňkobraní už jedenáctým rokem. A organizátoři tvrdí, že podobnou neúrodu zažili naposledy před pěti lety. ,,Tehdy jsme dovezli meruňky ze zahraničí. Jak to vyřešíme letos, to zatím nevím. Rozhodneme se až těsně před akcí,“ dodal Forman. Času na přemýšlení ale už moc nemá, tradiční meruňkobraní se totiž koná už příští sobotu. O tom, že město slavnosti kvůli špatné úrodě zruší, Forman rozhodně neuvažuje. ,,I letos vyhlásíme soutěž v pojídání knedlíků nebo o nejkrásnější meruňku,“ ujistil Forman s tím, že pokud ovoce nenakoupí od pěstitelů v republice, přivezou ho ze zahraničí.

Velké Pavlovice na Břeclavsku už mají letošní oslavy meruněk za sebou. Konaly se minulý víkend. ,,S vinaři jsme pořádali akci Víno v oranžovém. Spojili jsme tak oslavu vína i ovoce,“ řekl starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka.

Velkého množství meruněk se ale návštěvníci akce nedočkali. ,,Obvykle je naše obec oranžová, sady máme plné meruněk, ale letos se jich urodilo velmi málo,“ povzdechl si Procházka. Pořadatelé tak místo na ovoce lákali lidi na víno a na cykloprojížďky po vinařské oblasti. Ovocnáři nejsou jediní, kdo si letos stěžuje na špatnou úrodu. Stejný problém je i s okurkami. Při pořádání společenských akcí se to nejvíce odrazí na Slavnostech okurek ve Znojmě. Ani tak ale pořadatelé nemají strach. ,,Okurek je letos sice méně, ale myslím, že kvalitu akce to neovlivní,“ řekl znojemský starosta Petr Nezveda.

Navzdory neúrodě letos město plánuje slavnosti větší než v předchozích letech. ,,Když jsme akci začali plánovat, nevěděli jsme, že bude okurek málo. Doufáme, že i tak přijde dost lidí,“ podotkl Nezveda. Tematické slavnosti ovoce a zeleniny jsou podle Libuše Vlachové z jihomoravské centrály cestovního ruchu dobrý tip na rodinný výlet s dětmi. ,,Rodiče ale musí zvážit, zda se budou děti na dané akci bavit a jestli tam na ně čeká dost zábavy. Túry po vinařských stezkách si totiž děti pravděpodobně moc neužijí,“ řekla Vlachová.

LUDMILA ČECHOVÁ

10.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na dvě pivní degustace v Brně

Ke kotli jedině v černém. Ilustrační foto.

45 milionů nových kotlíkových dotací míří k Jihomoravanům

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. ledna 2018.

AKTUALIZOVÁNO

V Tišnově hořela hala s klimatizacemi. Zranil se jeden dobrovolný hasič

Tišnov /FOTOGALERIE/ – Oblaka černého kouře a sirény hasičů zalarmovaly v pondělí odpoledne obyvatele Tišnova na Brněnsku. Hasiči tam zasahovali při požáru v hale, ve které se vyrábí klimatizace. Na místo vyjelo třináct jednotek. „Máme druhý stupeň požárního poplachu kvůli rozsáhlému požáru," uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Při nehodě jde o čas. Řidiči zdržují, pacient kvůli tomu může zemřít

Jižní Morava /ANKETA/ – Krátká nepozornost při čtení textové zprávy, náledí nebo nepřiměřená rychlost jsou podle policie jedny z nejčastějších důvodů dopravních nehod. V kraji při nich loni zemřelo devětapadesát lidí.

Dvacáté výročí: lékaři z Brna voperovali dva orgány současně

Brno – Dvacáté výročí první kombinované transplantace dvou orgánů oslavila v pondělí brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny. „Jako první v republice uskutečnil Jan Černý z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie transplantaci srdce a ledviny současně,“ upřesnila Alvéra Mazáčová z Internetové encyklopedie dějin Brna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>