Klasickým slovíčkem z hantecu, které v Brně zakořenilo snad nejvíc, je šalina. Názory na vznik tohoto slova jsou ale dvojí. Jedna strana zastává názor, že slovo šalina vzniklo zkrácením německých slov elektrische Linie. Lingvista a profesor Masarykovy univerzity Rudolf Šrámek naopak tvrdí, že šalina je odvozená od německého schallen, což znamená houkat. Na přední plošině starých tramvají totiž stával takzvaný Schallkapitän, který kolemjdoucí zvoněním upozorňoval na projíždějící tramvaj. Například ve Vídni se tramvajím z podobného důvodu přezdívá bim.
Dalším příkladem je vtž. Dříve se říkalo v Brně vo tym žádná. To se lidem po čase začalo zdát příliš dlouhé a zkrátili si to na vtž. VTŽ ale byla také zkratka pro válcovny trub a železa, které byly v Chomutově. „Tak nakonec hlásili vtž nebo Chomutov. Hovor pak vypadal takto: ‚Dem zétra pařit?' ‚Chomutov!' Pro neznalého šílenost," vysvětlil šiřitel brněnského hantecu Honza Hlaváček.
Co se týká zkrácených a výstižných výrazů, obracejících se k názvům okolních obcí kolem Brna stojí podle Hlaváčka za zmínku také Domašov jako domov, bydliště. Místo toho, aby člověk řekl už odcházím domů, řekne valim domašov. „Což pak třeba Jindra Eliáš, legendární diskžokej, ještě víc zamotal používáním ‚Hrnu na devět křížů.' Ty jsou totiž katastrálně v Domašově," dodává šiřitel hantecu.
Mezi další typické zkratky v hantecu patří například ď namísto děkuji, kéma jako kamarád či káčka, zkráceně koruny.
Slovníček hantecových výrazů:
židle, sedátko (hantec) - Židlochovice
vařit radostice - mít radost
koc vaří Jinačovice - dívka je těhotná
vasrůvka - voda
tauzna - tisícikoruna
Švédsko - Severní a západní Čechy
hodit sicnu - posadit se
kómat - myslet
lochec - smích
mastit kiby - hrát karty
jasná válka - jasná věc
vařit interes - mít zájem
Ksicht - Facebook
bógna - zatáčka, ohyb, klička
gómat - myslet
levandula - špatně
Šrajbec - Pisárky
Frajplac - náměstí Svobody
zkalit - zemřít
malta s meltou - vídeňská káva
rola - nádraží