Linka 9 zamíří odklonem do Štefánikovy čtvrti, naopak linka 11 nepojede do okolí Lesnické vůbec. Brněnští radní na posledním jednání vybrali jako zhotovitele sdružení firem Firesta-Fišer a Dopravní stavby Brno. Za provedenou rekonstrukci dostane téměř 190 milionů korun.

„Náhradní dopravu pro Černá Pole a Lesnou zajistí dva autobusové spoje. Stávající linka 46 bude ze Zemědělské prodloužena na náměstí 28. října a zpět k Dětské nemocnici. Tam pak bude výchozí bod náhradní linky x9, která pojede na Halasovo náměstí a po trase linky 57 až do Haškovy. Obě strany Lesné tedy získají svou linku, která cestující přiveze k tramvajím ve Štefánikově čtvrti nebo u Dětské nemocnice," přiblížil provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Co opraví v Lesnické ulici

přes 681 metrů kanalizace
551 metrů vodovodu
582 metrů tramvajové trati
1641 m² vozovky
653 m² zastávkových nástupních ploch

Při opravě se dělníci kromě tramvajové trati pustí také do nevyhovující stoleté kanalizace a vodovodu v ulici. „Zlepší tak kanalizační odtok i stav zásobování pitnou vodou," řekl brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Novinkou pro cestující budou po opravě bezbariérové tramvajové ostrůvky. Dosud totiž do souprav nastupují přímo ze silnice. Na zastávkách přibudou také elektronické informační panely ukazující časy příjezdů spojů.

Nových povrchů se vedle silnice s tramvajovou tratí dočkají i chodníky. Práce si u nich vyžádají odstranění víc než dvacítky dřevin ze stávající neúplné aleje v ulici. Nahradí je dohromady padesát nově vysazených habrů obecných a javorů babyk. Ulici zkrášlí záhony s tulipány či trvalkami.

Součástí rekonstrukce budou úpravy veřejného osvětlení a trolejového vedení. „Jako nejpravděpodobnější termín zahájení prací se v současnosti jeví termín 9. ledna, kvůli koordinaci o něm budeme ale ještě jednat. Konec plánujeme na prosinec příštího roku,“ přiblížil městský radní pro investice David Grund.