Když chce mít klid, musí zavřít okna. Rámus z projíždějících aut a tramvají po brněnských Nových sadech totiž Hanu Kubicovou ruší při práci. „Šaliny jezdí jedna za druhou,“ povzdychla si. Brzy se jí alespoň trochu uleví. Zítra tam začne dvouměsíční oprava trati, díky které se hluk sníží.

Dělníci se pustí do téměř sedm set metrů dlouhého úseku od Hybešovy ulice po Poříčí. Rekonstrukce zahrnuje výměnu kolejnic a upevňovadel. „Místo betonových panelů sem umístíme travnaté pásy s lučními květinami, které spolu s novými pryžovými bokovnicemi přispějí ke snížení hlučnosti a prašnosti,“ popsal výhody generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Součástí akce jsou i stavební úpravy zastávek Soukenická a Křídlovická. Tramvaje tudy do konce srpna neprojedou. Náhradní dopravu zajistí autobusy.

Do poslední fáze se zítra překlopí také oprava tramvajové trati ve Veveří ulici. Dosavadní jednokolejný provoz vystřídá úplná výluka. „Stav trati nevyhovoval a zvýšenou zátěž pro vedení objízdné trasy při stavbě velkého městského okruhu neunese. Upravíme také zastávku Grohova, která bude bezbariérová,“ doplnil Havránek.

Opravy tramvajových úseků

Nové sady
Úsek: 690 metrů
Náklady: 46 milionů korun

Veveří
Úsek: 670 metrů
Náklady: 60 milionů korun

Merhautova
Úsek: 1200 metrů
Náklady: 114 miliónů korun

I když ulicí projedou pouze posilněné trolejbusy linky číslo 34, majitel tamní hospody u Průmyslovky Petr Hradil nezoufá. „Máme pravidelné hosty, kteří obvykle bydlí v okolí. Brno je navíc přes léto vylidněné. Je dobře, že tady nepracují třeba přes podzim,“ poznamenal muž.

Cestující se naopak od zítřka po třech měsících vrátí do Merhautovy ulice, kde dělníci opravovali silnici a tramvajovou trať. Opatřili ji dostupnými protihlukovými opatřeními. „Zastávka Jugoslávská je nově v obou směrech bezbariérová. Do konce srpna na ni přibudou elektronické panely s informacemi o odjezdech spojů a mimořádných událostech v provozu,“ doplnila mluvčí městské firmy Hana Tomaštíková.

Řidiči ale mají ještě několik dní utrum. „Ulice se pro ně otevře v první polovině července,“ informovala za brněnský magistrát Anna Dudková.

Na návrat do normálu se těší Martin Šrubař, který tam vlastní obchod s barvami. „Zákazníci se k nám dostávali komplikovaněji, ale propad tržeb nebyl tak hrozný. Ovlivnila mě nejvíce jen jedna fáze ze tří, která byla v mém okolí. Navíc když jsem chodil ráno do práce, dělníci už pracovali, a když jsem odcházel, pořád dřeli,“ ocenil.