Festivalu mladého cirkusu Freš Manéž se letos zúčastnilo asi čtyřicet dětí a mladých lidí ve věku okolo patnácti let. "Dohromady trénují a účastní se různých akcí. Máme pozvané i profesionální skupiny, které odehrají různá představení. Letos přijeli třeba Bratři v tricku z Prahy. Všechna představení jsou přístupná i lidem," řekla jedna z vedoucích Romana Friedrichová.

Festival v Kohoutovickém centru Legato, který patří pod centrum volného času Lužánky, pořádají už popáté. Letos mají nejširší účast ze zahraničí. „Přijeli mladí artisté nejen z Česka a Slovenska. Máme účastníky také z Irska, Německa, Španělska a Francie,“ vypočetl organizátor Konrad Heczko.

Ilustrační foto
Dominikánské náměstí: nález části středověkých domů opravy zatím neprotáhneNejvětším lákadlem pro diváky je sobotní vystoupení nazvané Renegát. "Nechali jsme se inspirovat žongléřskými maratony. Děti se mohou přihlásit a snaží se ukázat nejlepší vystoupení, jaké umí. Může trvat klidně jen půl minuty. Snaží se ze sebe dostat to nejlepší,“ vysvětlila Friedrichová. Vystoupení začíná v sedm hodin večer a vstupné je dobrovolné.

Už ve dvě hodiny odpoledne se mohou lidé podívat na vystoupení Kolemjdoucí a Hračky Plačky. Své umění ukáží artisté ze skupin Cirqueonu a LeGranda. Zájemci za obě představení zaplatí sto korun, děti padesát.

Do Kunštátu dorazí přes třicet mistrů starých řemesel. Po jedenácté se zúčastní mistři kočárnictví.
V Kunštátě předvedou stará řemesla, brněnskou přehradu ozáří ohňostrojNěkteří účastníci jsou na festivalu už poněkolikáté. „Zúčastnila jsem se letos už počtvrté. Je vidět, že se festival mění, První ročník byl ještě zkušební. Teď je tu o hodně více cizinců. Líbí se mi i volnost. Vždy se naučím něco nového a poznám zajímavé lidí,“ řekla Antonie Litváková.