Zahájení samosběru ohlásili na středu 5. července v Moravských Bránicích na Brněnsku. Za kilo česneku s natí lidé zaplatí stovku. „Samosběr začne v devět hodin ráno na polích směrem na Ivančice, najdete nás snadno podle cedule,“ vzkazuje zájemcům na sociálních sítích Farma Svobodovi. Jak doplnili, ke zakoupení přímo na poli budou i nové brambory a cibule.

Sběrači mohou vyrazit na pole až do soboty 8. července, a to po celý den. Možnost sběru bude vždy od devíti ráno do šesti v podvečer. „Rýče lidé nepotřebují, česnek je ze země už venku, stačí ho sesbírat ve svazcích,“ upřesnili farmáři s tím, že parkovat je možné padesát metrů od pole.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Sběrači mohou vyrazit i do polí v Kuřimské Nové Vsi na Brněnsku nedaleko Velké Bíteše. Tam možnost potrvá do 16. července vždy od devíti ráno do pěti odpoledne a lidé zaplatí sto deset korun. „V daném termínu si budete moci nasbírat česnek přímo z pole ve vámi požadovaném množství. Jakmile budete mít hotovo, česnek přinesete ke stánku, kde se zváží, vy zaplatíte a můžete si ho odvézt domů. Také vám dáme tipy, jak správně tuto odrůdu česneku sušit a skladovat, aby dlouho vydržel,“ pozvali zástupci farmy Kala.

V obchodě česněk stojí kolem sto osmdesáti korun, někde dokonce i přes dvě stovky.

Úroda třešní. Ilustrační snímek.
Na jihu Moravy zrají třešně. Přečtěte si, kam za sklizní a kde ji snědli špačci

Sbírat česnek i další plodiny je možné také v Žeroticích na Znojemsku. Kromě česneku, brambor či cibule zde nabízejí také rybíz. Zájemci se dozví aktuální informace na sociálních sítích.

„Ve čtvrtek 6. července bude samosběr rybízu a angreštu, za ovoce zaplatí zákazníci sto korun za kilogram. Od čtvrtka až do neděle bude samosběr česneku, který stojí sto deset korun za kilo, cibule stojí patnáct korun za kilogram," sdělili farmáři z Žerotic. Pole jsou lidem přístupná od sedmi ráno do dvou hodin odpoledne.

Desítky lidí vyrazily minulý týden sbírat do Velkých Bílovic na Břeclavsku. „Ještě nikdy jsme na samosběru nebyli. V okolí nikdo ani žádný samosběr česneku nepořádá. Měli jsme nějaké vyřizování v Bílovicích, tak jsme se tady zrovna stavili,“ vyprávěli manželé Hromkovi z Hodonína mezi čištěním voňavých paliček.