Přidávání recyklátu v tomto nejčastěji využívaném konstrukčním materiálu je stále na začátku. Kvůli velikosti třísek, které jsou příliš malé. Aby byl výsledný produkt konkurenceschopný, budou vědci analyzovat konstrukční vlastnosti a také efektivnost výroby OSB desek za využití recyklovaného dřeva.

Odborníci ke zkoumání využijí trámy ze zbouraného erotického klubu v centru Brna Moulin Rouge. „Přidávání recyklátu se celosvětově řeší hlavně ve výrobě dřevotřískových desek, u OSB desek ale zatím ne. Přitom potenciál je v této oblasti obrovský a souvisí s rozmachem dřevostaveb, které lze po skončení jejich životnosti znovu použít právě na zpracování do OSB desek,“ uvedl Tomáš Pipíška z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.

Vědci z Mendelovy univerzity učí místní farmáře lépe hospodařit
Poroste na jihu Moravy strom s antibiotikem? Brněnské vědce inspirovala Zambie

Vědci využijí pro svůj výzkum laboratoře vybavené na světové úrovni, které umožňují napodobit průmyslový proces výroby OSB kompozitů. Mohou díky tomu vyrobit třísky a tedy surovinu pro OSB desky v podstatě z čehokoliv na laboratorní úrovni. Třísky z už použitého dřeva mají oproti těm z čerstvě pokácených stromů nižší vlhkost. „Na laboratorní úrovni můžeme nastavovat různé parametry výroby třísek, včetně vlhkosti vstupního materiálu,“ sdělil Pipíška.

Cílem je optimalizovat proces výroby třísek, analyzovat vlastnosti a vyrobit prototypy, které budou následně připravené na efektivní průmyslovou produkci. Do projektu jsou zapojeni také odborníci z Provozně ekonomické fakulty, kteří budou zkoumat společensko-ekonomické aspekty procesu recyklace. „Při vývoji jakéhokoliv nového produktu vyvstává totiž otázka, zda je možné vytvořit zcela nový výrobek, který je vzhledem k jeho vlastnostem a také ceně surovin možné efektivně produkovat ale také i prodávat,“ zmínila Michaela Staňková z Ústavu statistiky a operačního výzkumu Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.

Část obce Hrušky na jižní Moravě tornádo prakticky srovnalo se zemí.
Tornádo, návrat do minulosti, den 3: málo barvy, statici značí domy ke zbourání

Vědci se zaměří na stranu nabídky i poptávky. „Naší celkovou motivací je opětovné využití už existující dřevní biomasy, tedy objemného dřevního odpadu s cílem maximálního prodloužení životního cyklu vícenásobným zhodnocením materiálu v nových výrobcích a oddálit tak energetické zpracování dřeva,“ dodal Pipíška.

Ve spalovně nebo kotli na dřevo by tak jinak skončily i trámy z brněnského podniku Moulin Rouge na rohu Slovákovy a Kounicovy ulice, na jehož místě vyroste bytový dům. Dřevo ze stejného místa využije i výrobce kytar, který stejně jako vědci vdechne tomuto materiálu nový život.