Podoba sochy je zatím neznámá, ze soutěžních návrhů ji vybere odborná porota. Výsledky zveřejní v září. Architekti a umělci mají volnou ruku. „Nejsou zde žádná výrazná omezení, co se materiálu nebo podoby týče,“ řekl předseda poroty a architekt Zdeněk Fránek.

Návrhy do sochy mohou zapracovat třeba vodní prvek či elektřinu, důležitá je ale trvanlivost a odolnost vůči klimatu či vandalským zásahům. Umělci navíc musí vymyslet, že uvnitř sochy bude ukrytý prostor pro schránku s DNA největších přispěvatelů. Další dárci budou na plaketě.

Milovníci jízdy na kolo se v Brně dočkají nových cyklostezek.
Na kole po Brně: nové cyklostezky spojí Židenice, Černovice, Slatinu a Líšeň

Socha pěstitele hrášků, který proslavil Brno, bude stát na zrekonstruovaném Mendelově náměstí nejpozději na jaře 2023. Zástupci Brna by ji rádi odhalili už příští rok při příležitosti Mendelova výročí.

Na monument přispěje i město. „Náměstí se město Brno rozhodlo opravit, aby bylo přívětivější pro obyvatele a návštěvníky. Stejně tak chceme umožnit instalaci unikátního díla, které vzejde z této soutěže, do krásného prostředí. Na dílo samotné chceme přispět deseti miliony korun,“ říká náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

O prázdninách ozdobí park na Kraví hoře Marsmeloun. V létě, na rozdíl od fotomontáže, bude celá planeta rudá. Fotomontáž.
Marsmeloun nad Brnem: obří model rudé planety v létě ozdobí park na Kraví hoře

Kromě toho peníze darují například genetici ze Společnosti lékařské genetiky a genomiky České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně či Augustiniánské opatství. Organizátorská společnost Společně chce oslovit vědce z celého světa, nabídku přispět dostane například anglický spisovatel Simon Mawer, autor knihy Mendelův trpaslík.

Ve veřejné sbírce je v plánu vybrat patnáct milionů. Lidé mohou přispívat na transparentní účet 285043097/0300