Majitelka sbírky, zahrnující přes tři tisíce hraček, výtvarnice Millada Kollárová, už má za sebou řadu jednání. „Hračky toužím i nadále nechat v Brně, na důstojném místě. Několik jednání bylo neúspěšných, nyní jsem v kontaktu s jednou brněnskou institucí, to je na začátku," uvedla Kollárová.

Jejím největším trápením po uzavření muzea v Měnínské bráně bylo, kde vzácné hračky uskladní. Paradoxně jí alespoň dočasně pomohla koronavirová pandemie. „Nemusela jsem se díky ní tak narychlo vystěhovat z Měnínské brány, kde jsou hračky v dobrém prostředí," zmínila.

Měnínská brána patří Muzeu města Brna. Právě to rozhodlo o uzavření expozice z důvodu havarijního stavu budovy. „Hračky ze sbírky paní Milady Kollárové jsou zatím stále umístěné na Měnínské bráně. Původně tam měly být pouze do konce března, situace kolem koronaviru však zkomplikovala stěhování. Budeme se tedy domlouvat na novém termínu. Paní Kollárové jsme nabídli uskladnění hraček v našich depozitářích," uvedl mluvčí muzea Michael Kalábek.

Rekonstrukce Měnínské brány je podle něj zatím daleko. „Nyní skončily stavebně-technické průzkumy a zpracování projektové studie. Investiční záměr i další kroky pak musí schválit brněnský magistrát, město je totiž zřizovatelem muzea. Nemůžeme proto zatím přesně říci, kdy samotná rekonstrukce začne a kdy se Měnínská brána opět otevře veřejnosti. Zcela jistě ale bude po rekonstrukci opět sloužit výstavním účelům," uvedl Kalábek.

O navrácení hraček po opravách do Měnínské brány se zatím dle informací výtvarnice Kollárové neuvažuje.