Ke sběru klíšťat využívají odborníci vlajky vyrobené z látkové pleny, na níž se roztoči lehce zachytí háčky, které mají na těle.

Podle Aleny Žákové z Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity nacházejí klíšťata nejen mezi stromy, ale také v příkopech podél lesních cest. „Jak se vyvine letošní sezona, záleží na počasí. Klíšťata mají ráda vlhko a teplo. Loňský rok byl ale, co se týče výskytu klíšťat v Brně a na jižní Moravě, rekordní. S tím bohužel souvisí i vývoj onemocnění, která přenáší,“ prohlásila.


Klíšťovou encefalitidou, jež napadá nervový systém člověka a může vést i k úplnému ochrnutí, loni na jihu Moravy onemocnělo šestatřicet lidí.

Jenom v Brně a blízkém okolí nasbírali loni výzkumníci téměř sedm set klíšťat, především v rekreační lokalitě Říčky, v oblasti Ruda nebo Pisárkách. Virus přenášely přibližně tři procenta z nich. „Na encefalitidu bohužel není lék a nemoc může mít trvalé následky. Jediná prevence je očkování,“ podotkla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.