Nezvládl totiž takzvanou zkoušku odborné způsobilosti, kterou musí všichni strážníci skládat každé tři roky. Platnost stávajícího dekretu o odborné způsobilosti končí Přikrylovi letos v červenci.

Zkouška ověřuje, zda strážníci ovládají zákony, vyhlášky a předpisy, jejichž znalost potřebují ke své práci. „Přikryl u ní neuspěl,“ potvrdil Brněnskému deníku Rovnost Vladimír Řepka z Ministerstva vnitra, které zkoušky organizuje. Bez dekretu podle něj letos odešlo od komise jen čtrnáct uchazečů z celkových šesti set, kteří zkoušku skládali.

Uchazeč o potvrzení odbornosti musí nejprve vyplnit písemný test a poté může postoupit ke zkoušce ústní. Přikryl, který do funkce nastoupil na začátku minulého měsíce, přitom neuspěl ani u testu. „Je to jeho osobní selhání. Nepamatuji si, že by se do podobné situace někdy dostal šéf jiné obecní policie,“ uvedl vysoce postavený strážník z jiného města, který už zkoušku skládal šestkrát. Nepřál si však zveřejnit své jméno.

Přikrylův neúspěch udivuje i jeho podřízené, kteří jsou situaci také ochotni komentovat pouze pod podmínkou anonymity. „S takovým vzděláním by měl test udělat skoro bez přípravy, zvláště když už si dekret jen obnovuje. Vždyť se zkouší převážně z věcí, se kterými každodenně pracujeme,“ kritizuje svého šéfa strážník s letitou praxí.

Přikryl ale tvrdí, že u zkoušky propadl schválně. A že to byl dokonce jeden z kroků jeho nové koncepce městské policie. „Chtěl jsem ověřit, zda je možné zkoušku složit takzvaně z čisté vody. Ukázalo se, že ne. Nemůžeme tedy uvažovat o tom, že řadovým strážníkům dáme na přípravu méně času, než mají nyní,“ vysvětlil Přikryl.

Proč potřeboval úroveň zkoušek takto testovat ale není jasné. Velice dobře věděl, jak zkouška vypadá, před třemi lety už ji totiž jednou skládal. Ještě před tím byl navíc jako republikový policista přímo členem zkušební komise a některé své nynější kolegy osobně zkoušel. „Otázky, které se objevují v testu, jsou strážníkům k dispozici na webových stránkách ministerstva,“ podotkl Řepka.

Nyní má Přikryl až do konce července čas, aby se ke zkoušce přihlásil znovu. K dispozici má ještě dva opravné pokusy. „Druhý opravný termín nebudu potřebovat. S běžnou přípravou zkoušku složím bez problémů,“ tvrdí Přikryl.

Obavy o Přikrylovu odbornou způsobilost nemá ani brněnský primátor Roman Onderka, který je jeho přímým nadřízeným. „Zajímá mě, jak městská policie funguje. Ne to, zda její ředitel uspěl u zkoušky. Dokud mu platí nynější dekret, nevidím v tom žádný problém,“ zhodnotil Onderka.