„Zhruba před rokem a půl mne kontaktovali a řekli, že mají nahrávku, která mě má kompromitovat. Nabízeli mi, abych ji za obrovské peníze v řádu milionů korun koupil. Na to jsem nepřistoupil,“ uvedl Sehnal a dodal, že mu už dva roky chodí výhružné esemesky, někdo se mu vloupal do domu a jeho synovi na tréninku předali výhružný dopis.

Přesto trestní oznámení podal až před zhruba šesti týdny, kdy měl někdo jeho manželce záměrně poškodit auto. „Někdo povolil kolo u auta, kterým jela manželka. Policie to šetří,“ uvedl Sehnal. Vzápětí ale práci policie zpochybnil. „Nechci říct, že policii nevěřím, ale není tak výkonná, jak bych si představoval,“ zdůvodňoval senátor Sehnal, proč nepodal trestní oznámení už po prvních náznacích vydírání. Policisty ale prý oslovil neoficiálně. „Řešil jsem to s příslušníky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Říkali mi, že mé argumenty nemají za co uchopit,“ dodal Sehnal.

Mluvčí útvaru Pavel Hanták nechtěl k případu nic říct. Ani zda se jím zabývají. „Nezveřejňujeme žádné informace týkající se konkrétních osob,“ řekl mluvčí Hanták. Sehnalovo prohlášení šokovalo bezpečnostního experta ČSSD a člena poslaneckého Výboru pro bezpečnost Jeronýma Tejce. „Pokud senátor jen něco neformálně konzultoval s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, tak to považuji za skandál. Určitě měl podat trestní oznámení a ne působit přímo na policisty,“ tvrdí poslanec Tejc.

To svému stranickému kolegovi Sehnalovi radí i ministr vnitra Ivan Langer. „Pokud ho někdo vydírá a cítí se ohrožen, tak to měl jít v prvé řadě oznámit na policii. Mohl to také říct rovnou mně nebo policejnímu prezidentovi,“ vzkázal Sehnalovi Langer. Výtky o špatné práci policie odmítá. Tejcovi Sehnalova kritika práce policie přišla podivná. „Je to pro mě překvapivé až úsměvné, když si stěžuje senátor za ODS na vlastního ministra vnitra, že policie nefunguje,“ glosoval Sehnalův výrok Tejc a připomněl, že by se nemělo zapomínat na obsah nahrávky.

Sehnal se v pondělí opakovaně snažil novináře přesvědčit, že čtyři roky stará nahrávka popisující praktiky při udělování veřejných zakázek v Brně není autentická. „Není to nahrávka, ale pěkně sestříhaný kompilát. S podnikatelem Veselým jsme přátelé a bavili jsme se spolu několikrát, většinou o sponzorování sportu, kultury nebo i všeobecně. Nikdy jsem však nic nenahrával. Jde o velmi dobře udělaný podvrh,“ tvrdí Sehnal. Devadesát procent z obsahu nahrávky prý nikdy předtím neslyšel.

Veselý ale už minulý týden pravost nahrávky potvrdil. Prohlásil, že o žádném nahrávání nevěděl a že nikdy žádné politické straně nedal peníze tak, aniž by nebyly součástí účetnictví firmy. K případu se už odmítá vyjadřovat. Ve zveřejněné nahrávce však korupční praktiky podrobně popisuje. „Připočtu k tomu ty šušně jako oprava vozovek, a jsem na pětadevadesáti milionech. Pro ODS to tedy dělá milion čtyři sta třicet tisíc,“ říká Veselý Sehnalovi.
V rozhovoru zaznívají konkrétní zakázky i jména stavebních firem, které za ně měly platit. Patří k nim například IMOS, Skanska, DIS, Železniční stavitelství nebo Dopravní stavby. Veselý Sehnalovi podrobně vysvětluje i způsob uplácení. ODS měli údajně koeficient, kterým se výše úplatku vypočítávala. Cena zakázky se měla vynásobit jedním a půl procentem.

Nahrávku nyní zkoumají policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Sehnalův advokát Adam Wilk tvrdí, že kvůli zveřejnění nahrávky ještě tento týden podá trestní oznámení na člověka ze senátorova okolí, jehož jméno ale odmítl sdělit. „Materiály, které máme, by mohly policii navést na konkrétnější stopu,“ dodal Wilk.

Nahrávku si poslechněte zde