O senátorské křeslo totiž budou bojovat hned tři výrazné brněnské osobnosti: současný senátor Jiří Zlatuška, evropský poslanec Petr Duchoň a nečekaně se k této dvojici přidal i odvolaný ředitel Úrazové nemocnice Miloš Janeček.

„Pokud budu mít podporu od sociálních demokratů, rád bych tuto kandidaturu přijal,“ prohlásil šestapadesátiletý Janeček. Této podmínky se ale nemusí obávat, sociální demokracie jej hlasitě podporuje. „O jeho ambici vím a jsem rád, že chce vstoupit do politiky. Vnímám jej jako osobnost, která dokáže lidi oslovit,“ vzkazuje Janečkovi předseda brněnských sociálních demokratů Jeroným Tejc.

Jeho slova potvrzuje i místopředseda místní organizace Brno­-sever Jiří Oliva. Právě ta bude Janečka nominovat. „Naše strana už má vybráno. Janeček je kandidát, kterého chceme prosadit na listopadové stranické konferenci. Máme z jeho rozhodnutí radost,“ prohlásil Oliva.

O kandidatuře uvažuje i bývalý brněnský primátor a současný evropský poslanec za ODS Petr Duchoň. Chce se ujistit, že jej jeho mateřská strana podpoří. „Rozhodnu se do začátku října. Můj zájem je velký,“ řekl Duchoň. Jeho rozhodnutí už teď podporují kolegové z ODS. „Byl bych hrozně rád, kdyby kandidoval. Je velmi výrazný a pro Brno udělal mnoho věcí. Má podporu celé strany,“ raduje se z Duchoňova rozhodnutí předseda brněnských občanských demokratů Pavel Blažek.

K dvojici známých tváří se přidává i třetí osobnost. Současný senátor Jiří Zlatuška chce ve svém křesle zůstat i pro dalších šest let. „Doufám, že jsem lidi přesvědčil, že mám velký zájem podílet se na věcech veřejných,“ vzkazuje Zlatuška.

O třech mužích budou dnes diskutovat také křesťanští demokraté. „Nominován je expert na dopravu Zdeněk Kolíbal, člen zastupitelstva Brna­střed Božetěch Kostelka a starosta Křtin Josef Bednář,“ informovala tajemnice KDU­ČSL Marie Stehlíková.

Strana zelených o svém kandidátovi stále diskutuje. „Naši volbu zveřejníme až v lednu příštího roku,“ řekl vlivný člen zelených Martin Ander.

Podle Vladimíra Tůmy z Masarykovy univerzity se konečného souboje nakonec zúčastní Petr Duchoň a Jiří Zlatuška.„Janečkovu šanci bych příliš nepřeceňoval,“ poznamenal politolog Tůma.