Tiskopis se základními údaji o zdravotním stavu, seznamem užívaných léků a případně i kontakty na blízké osoby může lidem zachránit život. „Seniorská obálka poslouží i ve chvíli, kdy je senior rozrušený a nedokáže informace záchranářům sdělit,“ vysvětlil ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák. 

Zájemci si dotazník do obálky mohou stáhnout z portálu Jihomoravského kraje, nebo požádat například zástupce úřadů, aby jim celou sadu objednali. Společně s dokumentem dostanou i plastovou obálku a klips s magnetem na uchycení. 

Po vyplnění informací umístí senioři obálku na ledničku nebo na vnitřní stranu dveří, kde ji záchranáři najdou. „Naše zaměstnance budeme postupně proškolovat, aby věděli, jak se ve formuláři orientovat a mohli tak údaje dostatečně využít,“ slíbil za jihomoravskou policii Petr Koutný.

Obálky nejsou určeny pouze starým lidem. Pořídit si je nově mohou například i lidi se zrakovým, sluchovým či pohybovým postižením. Ti navíc dostanou nálepku s piktogramem odkazujícím na druh handicapu. Při příjezdu tak záchranáři budou hned vědět, jak s takovým pacientem komunikovat.

Brňané si obálku mohou vyzvednout také na Mezinárodním dni seniorů tuto neděli na Zelném trhu. 

KAMILA LORENZOVÁ