Podle ředitelky a zakladatelky festivalu Kamily Zlatuškové tvorba skandinávských filmařů diváky překvapí a zaujme. „Domnívám se, že s české publikum s tím finským spojuje překvapivě mnoho. V první řadě je to smysl pro černý humor,“ popsala Zlatušková.

Diváci budou mít možnost zhlédnout třeba finský satiricko-hororový seriál Bojovníci z úřadu práce, komediální minisérii Savela o světě začínajících raperů z helsinského sídliště nebo adaptaci románu o mocném rodinném klanu z Laponska Sobí mafie.

Zdroj: Youtube

Do Brna se sjedou zhruba tři desítky finských a severských tvůrců. Nebudou chybět ani stěžejní zástupci tuzemských filmařů. Součástí festivalu bude soutěž o nejlepší seriál ze střední a východní Evropy. O titul se bude ucházet například slovenský komediální snímek Vítěz v režii Jana Hřebejka.

Milovníci seriálů se mohou těšit i na řadu českých snímků. Kromě už zmíněných Banánů se totiž v premiéře představí například adaptace úspěšného belgického seriálu Smysl pro tumor. První diváky bude mít i nová kriminální minisérie Metoda Markovič: Hojer, která zmapuje kriminální příběhy z normalizačního Československa.

Zdroj: Youtube

Fanoušci festivalu a seriálové tvorby ale vyhlížejí i jiné snímky. „Rozhodně zajdu na rumunské drama SPY/MASTER z období diktatury Ceaușescaa. Z české tvorby pak vyrazím na první dva díly seriálu Smysl pro tumor, kde bude v neděli i debata s tvůrci,” prozradil student teorie a dějin filmu František Ciglbauer.

Organizátoři se letos museli vypořádat také s nečekanou komplikací v podobě uzavření kina Scala a Divadla Bolka Polívky. „I když situace byla a je stále velmi náročná, prostory k promítání se podařilo najít,“ řekl za organizátory Jiří Müller.

Zdroj: Youtube

Promítání letos bude v Divadle na Orlí, klubu První patro, kině CIT, Tržnici na Zelném trhu, Cabaretu des Péchés nebo v nových prostorách zrekonstruovaného Televizního institutu.

Festival nabídne i bohatý doprovodný program v ulicích Brna. Na Moravském náměstí budou ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Brno promítány veřejně přístupné večerní projekce, v plánu jsou i diskuze a hudební program. V sobotu 23. září festival zakončí koncert kapely Tata Bojs v klubu První patro.

Zdroj: Youtube

Vybrané seriály na festivalu:

Úterý 19. 9. 2023

Banáni (CZE) / 19:30 / Cabaret des Péchés

Středa 20. 9. 2023

Černá voda (SWE) / 21:00 / První patro

Čtvrtek 21. 9. 2023

Savela (FIN) / 18:00 / Divadlo na Orlí

Vítěz (SVK) / 20:00 / Divadlo na Orlí

Zdroj: Youtube

Pátek 22. 9. 2023

Metoda Markovič: Hojer (CZE) / 20:00 / Divadlo na Orlí

Bojovníci z úřadu práce (FIN) / 19:30 / První patro

Sobota 23. 9. 2023

Architekti (NOR) / 15:30 / Divadlo na Orlí

Sobí mafie (FIN) / 17:00 / Televizní institut

Smysl pro tumor (CZE) / 19:00 / Divadlo na Orlí

Neděle 24. 9. 2023

Smysl pro tumor (CZE) / 14:00 / Divadlo na Orlí

Černá voda (SWE) / 17:00 / Divadlo na Orlí