„Hlavně prvňáci a druháci píší velmi pomalu a často na pero tlačí,“ vysvětlovala odlišné vlastnosti Rohovská. Sešity určené žákům nižšího stupně jsou proto z papíru, který je hladší, bělejší a má vyšší gramáž.

Podle zástupkyně ředitele pro první stupeň v brněnské Základní škole Hroznová Jaroslavy Holáskové je pro děti důležitá především přítomnost pomocných linek. „V prvních ročnících píší děti na větší linky, někdy jsou v sešitech i pomocné a já jsem pro. Děti, které nemají dobrou orientaci na papíře, je využijí,“ tvrdí Holásková. Dodala ale, že na sešitech u žáků příliš nezáleží, důležité je správně rozvinout jemnou motoriku píšící ruky.

Mateřská škola. Ilustrační foto
Městské části v Brně dostanou na provoz škol a školek přes 50 milionů

U sešitů pro starší žáky jsou kritéria méně přísná. Větší děti píšou rychleji a používají spíše propisky, které přes papír neprosakují. Díky tomu se v těchto sešitech používá recyklovaný druh s menší gramáží. Dalším rozdílem, který je patrný na první pohled, je navíc barva. Oproti sněhobílému sešitu pro prvňáčky je klasický sešit nažloutlý, s občasným náznakem drobných nečistot.

Vyrábí se ze štěpky

Do sešitů z ekologické řady používají v brněnské výrobě nový typ papíru. Na jeho výrobu se používá především štěpka z pilařského odpadu, dřevo z lesních probírek a část odpadu z těžby, obvykle vršky stromů. „Díky tomu se nám povedlo udržet zvyšování cen na současné výší inflace, přestože běžný papír zdražil o dvojnásobek a energie o tři sta sedmdesát procent,“ vysvětlil výkonný ředitel Papíren Brno Miroslav Konečný.

V brněnských papírnách plánují s ohledem na rostoucí ceny energií stavět v budoucnu vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Vyměnit chtějí i stávající žárovky ve výrobních halách za LED svítilny, které spotřebuji třetinové množství elektrické energie. I tak pro ně ale nárůst cen představuje problém. „Byli jsme předvídaví a na konci loňského roku jsme se předzásobili papírem. To co následovalo, jsme ale nečekali. Začaly růst ceny celulózy, stávající dodavatelé neměli dostatek papíru,“ vypočítával Konečný.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Pro tento školní rok vzrostly ceny sešitů vyrobených v brněnských Papírnách o šedesát procent. Podle Konečného tvoří sedmdesát procent nákladů na výrobu vstupní suroviny a energie, ceny tak rostou neustále.

Ukrajinský jarmark na Moravském náměstí v Brně.
Hudba nebo tradiční šperky. Podívejte se, jak vypadal ukrajinský jarmark v Brně

Máma žáka z druhého stupně Petra Vašutová například na příští školní rok nové sešity kupovat vůbec nebude. Každý rok dostanou od školy seznam těch požadovaných, letos ale bude její syn pokračovat v psaní do těch starých.

„V každém sešitě z minulého školního roku má popsané maximálně čtyři strany. Napsala jsem paní ředitelce, že v těch sešitech chci pokračovat, a šetřit tak naši peněženku a taky lesy,“ uvedla Vašutová. Ředitelka nakonec pokračování v rozepsaných sešitech doporučila i ostatním žákům.