Město má totiž v plánu vybudování čtyř obřích sběrných dvorů.

„Chystáme čtyři velmi velké dvory vybavené podle nejmodernějších světových trendů. Každý z nich obslouží čtvrtinu města. Jeden bude na sever, další na jihu, třetí na západě a poslední na východě,“ slíbil náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Jeho optimismus však nesdílí vedoucí odboru životního prostředí brněnského magistrátu Martin Vaněček. „Záměr vytvořit čtyři velká sběrná střediska samozřejmě máme. Museli jsme jej však odložit na vedlejší kolej. Máme totiž problémy se získáváním pozemků, které nepatří městu,“ uvedl Vaněček.

Kvůli problémům s výkupy zatím ani nechce říct oblasti, v nichž mají nové dvory stát. „Kdybychom to zveřejnily, zvýšilo by to cenu pozemku dvojnásobně,“ bojí se Vaněček.

Město kvůli tomu přichází s náhradním řešením. „Místo čtyř nových zmodernizujeme šest stávajících sběrných dvorů. Bude tam nová technika, ale kvalit plánovaných nových středisek nedosáhnou už třeba kvůli nedostatku prostoru. Ideální areál totiž má mít asi tři tisíce metrů čtverečních,“ řekl Vaněček. Modernizace se podle něj dočkají dvory Hapalova, Okružní, Páteřní, Plynárenská, Sladovnická a Ukrajinská.

Plány na obří ekodvory spojilo vedení města také s omezováním provozu šestnácti z celkových jednačtyřiceti sběrných dvorů. „Z takzvaných sběrných středisek se stala pouhá shromažďovací místa odpadu. Nemají totiž dostatečnou kapacitu a hlavně nejsou vybaveny potřebnou technikou. Chybí například váhy odpadů i potřebné zabezpečení,“ uvedl primátora Ander. Sedmnáct brněnských sběrných dvorů tak nově vybírá už jen komunální odpad jako jako papír, nádobí, textil, zářivky, baterie či nábytek. Své odpady tam navíc nemohou uložit podnikatelé a živnostníci.

Podle Andera se pro obyčejné lidi nic nemění ani přeměnou starých ekodvorů na shromažďovací místa. „Běžný odpad stále vybírají. Navíc se upravila jejich provozní doba tak, že jsou otevřeny odpoledne a o víkendech, tedy v době, kdy je lidé nejvíce využívají,“ řekl Ander.

Běžné komunální odpady vybírají sběrné dvory od Brňanů zadarmo. To však neplatí pro podnikatele a mimobrněnské. Ti by měli platit podle ceníku, jejž určuje vyhláška města Brna,“ upozornil místostarosta Slatiny Jiří Ides. Jeho městská část provozuje na svém území tři sběrné dvory. Podle Idese je však těžké určit, kdo je skutečně z Brna a kdo ne. „Naši pracovníci nemají pravomoc kontrolovat občanské průkazy,“ řekl.

Podle statistiky brněnského magistrátu vybrali za loňský rok ekodvory přes osmadvacet tisíc tun odpadu a výrazně tak tedy přispívají k omezování například černých skládek. „Těch jsme letos i tak objevili takřka dvě stě třicet. Lidé vyhazují vše od papírů přes elektroniku až třeba k masu,“ povzdechla si mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančiková.

#nahled|https://g.denik.cz/50/69/infografika_sberne_dvory_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/69/infografika_sberne_dvory.jpg|Kolik a za co lidé zaplatí v ekodvorech.#