Koňské policejní posily aktuálně sídlí ve stáji v brněnských Mendlánkách. „Koně jsou policistům velkou pomocí při pátracích akcích po hledaných a pohřešovaných lidech, zvládnou obtížný terén, překážky, a umožňují policistovi větší rozhled. Respekt budí také na bezpečnostních opatřeních na demonstracích, sportovních utkáních a setkáních extremistů,“ uvedla mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová.

Policejní koně byli vycvičeni v Písku. Musí dobře zvládat hluk, stres, dýmovnice, davy lidí a vypjatou atmosféru. „Nejdůležitější je povaha – kůň by měl být vyrovnaný, klidný a s chutí do práce. Na zřetel bereme i jednotný vzhled koní a proto pořizujeme hlavně hnědáky, ryzáky a vraníky,“ popsala nejdůležitější vlastnosti koně Ledabylová.

Jízdní policie působí v Brně od roku 1993. Ve služební stáji je patnáct koní plemene českého teplokrevníka, se kterými pracuje čtrnáct policistů, jimž v péči o ně pomáhají tři občanští zaměstnanci. Služební koně mají v brněnských Medlánkách k dispozici zmodernizovaný areál s několika typy jízdáren pro různé druhy výcviku uvnitř i venku.

Nové posily získali jihomoravští policisté. Do jejich řad vstoupili Cezar, Vinnetou a Garant. | Video: Se souhlasem PČR