Na venkovním pódiu právě vystupuje východoslovenský hudební soubor Kandráčovci. Lidové písně hrají na kontrabas i housle. „Přišli jsme sem hrát jako domů. Hranice Česka a Slovenska v našich srdcích nikdy nebyly,“ říká zakladatel souboru Ondrej Kandráč. A lidé začínají hlasitě tleskat a tancují do rytmu další písně.

Sotva hudebníci přestávají táhnout smyčci po houslích a kontrabasu, Kandráč opět začíná mluvit s diváky. „Tu na jižní Moravě máte nejlepší víno na světě,“ říká.

Když to slyší jeden mladík u pódia, hned se obrací na svého kamaráda. „Tak v tomhle má určitě pravdu,“ směje se.

Na nádraží v Hodoníně přijely historické lokomotivy a Legiovlak.
V kraji slavili výročí tratě. Na nádraží přijely historické lokomotivy

Po několika přídavcích koncert končí a diváci mají asi půl hodiny čas, než na pódium přijde zazpívat Olga Lounová.

Vystoupení Kandráčovců si lidé pochvalují. „Koncert byl parádní. Slyšel jsem je hrát na živo poprvé a moc se mi líbili. Jsem rád, že hrají lidové písně, které si s nimi mohu také zazpívat,“ vypráví jeden z návštěvníků Petr Hanáček s pivem v ruce.

Kromě piva lidé popíjí také víno z několika různých vinařství. Hlad zahání třeba vařenou kukuřicí, klobásou nebo trdelníkem či zmrzlinou.

Příchod Lounové doprovází mohutný potlesk diváků, kterých je před pódiem víc a víc. „Víte, jak napsat světový hit? Stačí k tomu čtyři akordy,“ vítá posluchače Lounová. Zpívá krátké pasáže známých písní od Eltona Johna, U2, Karla Gotta či Richarda Krajča. Lidé se hned přidávají a zpívají společně.

Na pódiu se pak ještě střídají kapely Reflexy, DesMod, Mandrage i rapper Ego.

DIVADLO I MIMONI

Zatímco dospělí poslouchají koncerty, rodiče s dětmi si kousek dál užívají program pro mladší návštěvníky. Jednou z atrakcí je divadlo, ve kterém některé děti i hrají. Udatný princ musí zachránit princeznu. V představení na sebe jeho podobu pomocí meče a štítu bere sedmiletý Patrik Majer. „Musel jsem princeznu zachránit před mocí zlé čarodějnice Bublaniny. Hraní se mi moc líbilo,“ říká chlapec.

Pavlovské vrchy, Pálava
Za mamuty po jižní Moravě lidé vyrazí ještě letos. Po Archeostezce

Kromě divadla si děti zkouší také další atrakce. „Máme pro ně připravených pět stanovišť. Hází míčky, chodí po chůdách a skládají puzzle,“ shrnuje některé z možností, jak si užít den, jedna z animátorek.

Fronty dětí se tvoří také u dvou Mimoňů, se kterými se fotí. „Na fotku jsem si počkala. V dílničce jsem si ještě vytvořila také škrabošku s motivy Mimoně,“ říká devítiletá Eliška.