„Od té doby je naše Míša postižená. Zůstala mentálně i fyzicky na úrovni rok a půl starého dítěte, takže nedokáže ani chodit,“ řekla její matka Monika Havlíčková.

Rodiče postižené dcery se snažili získat od zdravotní pojišťovny peníze na nákup elektrického vozíku, který by jim ulehčil každodenní práci s nepohyblivým dítětem. Pojišťovna jim ho však nechce proplatit. „Nárok na vozík má jen ten, kdo je psychicky a duševně schopný ho ovládat. To naše dcera nezvládne,“ upozornila Havlíčková.

Pořídit si vozík, který stojí asi 175 tisíc korun je ale pro Havlíčkovi nemožné. „Nemůžeme si ho dovolit, i když by nám hodně pomohl. Míša váží asi pětašedesát kilo a je velmi těžké se s ní dostat třeba jen k doktorovi. Rádi také chodíme do přírody. Vadí nám, že dceru musíme nechávat doma,“ povzdychla si Havlíčková.

Vedení Žebětína se proto rozhodlo rodině pomoci. „Odhlasovali jsme v zastupitelstvu, že na vozík přispějeme. Můžeme jim však dát jen polovinu toho, co stojí. Zbytek si musí Havlíčkovi doplatit sami,“ uvedl starosta Žebětína Vít Beran.

Nabídka zastupitelů má jeden háček. Havlíčkovi musí sehnat do šesti měsíců zbytek peněz a vozík pořídit. Když se jim to nepodaří, peníze musí radnici vrátit. V hlavě místostarostky Žebětína Aleny Procházkové se proto zrodil nápad, jak rodině pomoci. „Znám Havlíčkovi už delší dobu a vím jak těžkou práci s dcerou mají. Starají se o ni sami jen s pomocí babičky a vozík by jim pomohl. Napadlo mě tedy, že uspořádáme vánoční sbírku,“ uvedla Procházková.

Do kasičky i na konto

Sbírka pro Michaelu Havlíčkovou začne už na Štědrý den „Kasičku lidé najdou v žebětínském obchodě Magda Market na Křivánkově náměstí. Přispívat mohou i na konto, které jsme pro postiženou Michaelu zřídili. Číslo účtu je vyvěšené na stránkách městské části. Peníze se na něj dají posílat až od Štědrého dne,“ upozornil Beran.

Procházková i Havlíčková doufají, že potřebných pětaosmdesát tisíc seženou a vozík nakonec koupí. Místostarostka chce lidi poprosit o dar i na tradičním silvestrovském ohňostroji, který městská část každoročně pořádá. „Budeme rádi za jakýkoliv příspěvek a vážíme si všech lidí, kteří se rozhodnou, že nám pomohou,“ vzkázala Havlíčková.

Sbírka s názvem Pomůžeme Michalce? bude trvat až do konce ledna příštího roku. „Všechny vybrané peníze pak předáme rodičům,“ uvedl Beran.