V radě mají čtyři zástupce občanští demokraté, tři Piráti a po dvou lidovci a Starostové. „Už u prvního návrhu rozložení, kde jsme měli tři místa, jsme se bavili o brzdovém systému. Teď to má stejný význam,“ míní Grolich.

Politolog Lubomír Kopeček bere dohodu jako přijatelný kompromis. „Je to způsob, jak docílit, aby spolupráce relativně hladce fungovala a zároveň daný bod při hlasování někdo úplně nezablokoval,“ řekl.

Noví spojenci plánují také větší otevřenost k lidem. „Je to jeden z bodů, které chceme zlepšit,“ zmínil lídr Pirátů Lukáš Dubec. Chtějí třeba zavést pravidelný videozpravodaj, v němž dostanou prostor i zástupci opozice.

V oblasti zdravotnictví plánuje nová koalice dokončit analýzu proveditelnosti zastřešující organizace krajských nemocnic. „Problém, který si všichni uvědomují, že se musí řešit, je fakt, že krajské nemocnice dělají jen třetinu zdravotní péče v kraji. V části jsou fakultní a městské nemocnice. Cítíme povinnost zabývat se zdravotním systémem v kraji nejen z hlediska krajských nemocnic, ale celkově," sdělil lídr ODS Jiří Nantl.

Zároveň připustil, že je otázka, zda nyní v době krize s koronavirem dělat transformaci zdravotnictví. „Nemůžete reorganizovat armádu uprostřed boje," prohlásil Nantl.