Za výzkum proteinu, který je schopný opravovat takzvaný dvouřetězový zlom na DNA, získal první místo na Studentské vědecké konferenci. „Domnívali jsme se, že protein nemůže mutovat, protože je příliš důležitý pro lidský život. Zjistili jsme ale opak. Poškozenou DNA dokázal opravit a proto byly buňky pacientů odolné proti chemoterapii," popisuje.
Poškozené vlákno DNA je podle něj při dvouřetězcovém zlomu roztržené na dvě části a pomocí enzymů, které to napraví, buď odumře, nebo zapříčiní vznik nádoru. „Při chemoterapii se poté nádorové buňky přetíží a odumřou. Pokud se ale dokážou samy opravit, léčba není účinná," vysvětluje student Beláň.
Biologie jej zaujala na střední škole, kdy se zapojoval do různých soutěží. „V maturitním ročníku jsem uspěl i v mezinárodním kole biologické olympiády," vzpomíná student pocházející ze slovenských Piešťan.
O prázdninách Beláň pracuje na výzkumu v jedné z biochemických laboratoří v Londýně. „S londýnskými mediky spolupracujeme dlouhodobě a máme skvělý kolektiv. Přestože bývám v laboratoři i čtrnáct hodin denně, těší mě pocit, že se neustále posouvám dál," pochvaluje si Beláň.