„Stížnost Petra Kolaříka jsme odmítli. Zjistili jsme, že soudy postupovaly podle zákona a jeho práva nijak neporušily,“ potvrdil mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Kolařík vypnul nájemníkům v domech v Bratislavské, Merhautově a Zborovské ulici v roce 2007 elektřinu, vodu i plyn. Chtěl je tak donutit k placení zvýšeného regulovaného nájmu a případně je z bytu vystrnadit.
Rozvody neobnovil ani poté, kdy mu to přikázal soud. Brněnský městský soud ho za to loni podmínečně odsoudil na sedm měsíců s odkladem na dva a půl roku. Rozsudek potvrdil i Krajský soud. Ten vedle toho určil i padesátitisícvé odškodné každému ze čtyř postižených, kteří se odhodlali Kolaříka žalovat.
Podle právníka čtyř odvážlivců Ludvíka Ševčíka se ovšem Kolaříkovi částečně vydařil záměr lidi z bytů vystrnadit. „Z mých klientů zůstala v bytěi přes šikanu jediná rodina. Ostatní se odstěhovali mimo Brno,“ upozornil Ševčík.
Zároveň dodal, že přestože Kolařík zaplatil odškodné, nařízení soudu zprovoznit rozvody nesplnil. „Manželé Borkovi, kteří v bytě bydlí si museli vodu provizorně zapnout sami,“ povzdechl si advokát. Provinilec Petr Kolařík odmítá svoje chování komentovat. „Ne děkuji. Na shledanou,“ byla v úterý jediná slova, jež od něj redaktoři Rovnosti slyšeli.
Lidé, kteří v jeho domech bydlí, na Kolaříkovo chování zapomenout nemohou. „Když nám vypnul vodu, plyn a elektřinu, většina lidí přestala platit nájem a odešla. Já jsem nájem platila dál a ještě nějakou dobu jsem tu bydlela při svíčkách. Vodu mi vozil syn. Vnučka, která tu do té doby bydlela se mnou, se odstěhovala,“ řekla žena, která si z obavy z dalšího teroru nepřála uvést jméno, redakce jej však zná.
I dnes má tato starší žena s Kolaříkem problémy: „Byla jsem za ním už třikrát, aby mi dal výměr nájemného pro sociálku. Jen se mi vysmál. Bez výměru ale nemůžu dostat příspěvek na bydlení. Z důchodu mi zbývá jen několik stovek a bez podpory dcery a zetě bych to nemohla zvládnout,“ řekla žena a nubránila se přitom slzám.
Bála se i jedna z oslovených nových nájemnic, která šikanu nezažila. „„O problémech některých nájemníků s Kolaříkem vím, ale jistě chápete, že vám nemůžu nic říct. Jsem tu spokojená,“ provinile se usmála.
Podle vedoucího poradny Sdružení nájemníků Karla Štěpaníka se podobné případy objevují zhruba jednou za rok. „Například v Žabovřeskách jedna žena nenechala svého bytného opravit instalace. Nezaručil jí totiž, že bude mít kde bydlet. Tak jí také vše vypnul. Jediné co měla, byl přivežený sud s vodou na dvorku,“ vzpomněl Štěpaník.
Jeho sdružení podobně postiženým lidem radí především při jednáních s úřady. „Bohužel je nemůžeme zastupovat u soudu. Hlavně tedy radíme. Většinou oběhají úřady a problém stejně končí u soudu. Majitelé domů si totiž zařizují potřebná potvrzení od spřízněných revizních techniků,“ naznačil Štěpaník.
PETR JEŘÁBEK A VERONIKA HOLCNEROVÁ