Na klání se dopředu připravoval, především na teoretickou část. Právě test se mu podle bodových výsledků nakonec povedl více, než praktická část soutěže. Při ní cítil nervozitu hlavně ze zvládnutí v limitu. „S časem jsem měl docela problém, ale nakonec jsem všechny úkoly stihl do poslední vteřiny," přiznává osmnáctiletý žák.

Při sestavování hodin Pelán musel osadit displej, desku nebo čip, součástí prokazování praktických dovedností však byly i další úkoly. „Také jsme pájeli malé asi třímilimetrové součástky, které se osazují na desku ze stejné strany, z níž se pájí. Na závěr bylo měření. Například frekvence oscilátoru, což je zdroj pravidelných impulzů," nastiňuje mladý slaboproudař.

Dominantou parku na Moravském náměstí se stane centrální plocha s vodním prvkem.
Brno: v parku na Moravském náměstí budují novou kašnu a přípojku pro kavárnu

Za měsíc jej čekají závěrečné zkoušky, které by měly být podobné úspěšně absolvované soutěži. Akorát náročnější. „Praktická část v soutěži měla tři hodiny, teoretická hodinu. Závěrečné zkoušky budou delší. Praktickou a teoretickou část bych mohl dát, ale bojím se ústního zkoušení," poukazuje Pelán na jednotlivé díly zkoušek.

K elektru tíhne už od základní školy, i proto si vybral obor elektromechanik pro zařízení a přístroje. „Elektro mě zaujalo v osmé nebo deváté třídě, kdy jsme tuto látku probírali ve fyzice. Zalíbilo se mi a zůstal jsem u něj," pamatuje si Brňan.

Ilustrační snímek
Nepovedený Ježíšek: muž rozdával na Cejlu z odemčeného auta cizí věci

Přiznává, že hodně znalostí týkající se oboru, získal od svého otce. „Vždycky se mi líbila vidina něco opravit. Rád něco rozeberu na součástky, abych zjistil, co je špatně a pak nedostatek opravil," popisuje Pelán.

Žák si pochvaluje také získané vědomosti. „Na praxích jsme toho poskládali spoustu. Například zesilovač na zvuk, blikače, malé přenosné radio. Když něco nefunguje, učitel může říci, co jsme udělali špatně a pomoci nám," povídá.

Svou budoucností po závěrečných zkouškách si zatím Pelán úplně jistý není. „Zajímá mě zvukotechnika a opravy běžných zařízení. I domácí spotřebiče. Má je každý a pořád potřebují opravovat," zamýšlí se.