„Nejvyšší hodnoty jsme získali na rybníku v Žebětíně, a to jedenáct a půl centimetru. Obecně se jako minimální tloušťka ledu pro pohyb lidí uvádí dvanáct centimetrů. Bezpečnost však nikdy nelze plně garantovat,“ upozornil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

A jaká je situace jinde? Na Brněnské přehradě trvá nebezpečí v oblasti Rokle. Led tam má maximálně pět centimetrů.

Podle strážníků je bezpečné bruslit na ledu tlustém dvanáct centimetrů a více, záleží ale také na počtu lidí.
Měření ledu Brněnské přehrady: různě tlustý, nebezpečný, lidé tam přesto bruslí

„U Sokolského koupaliště má tloušťku okolo osmi centimetrů. Označili jsme tam otvor vyřezaný otužileckými plavci. V Přístavišti led narostl na průměrných deset centimetrů. Stejnou hodnotu nahlásila naše hlídka poříční jednotky i od Medláneckého rybníka,“ vyjmenoval mluvčí Ghanem.

Průměrných deset centimetrů naměřili strážníci i na všech rybnících v Mariánském údolí. Na Splavisku a chrlickém biotopu o jeden centimetr méně.

„Na poslední jmenované ploše je děr vyřezaných otužilci hned několik a pro bruslaře mohou představovat riziko. Otvor se může na povrchu rychle zacelit, pro sportovce nemusí být viditelný, ale je velice tenký a křehký. Otužilcům doporučujeme, aby je nevytvářeli v místech, kde je velká hloubka, a aby je vždy pro ostatní návštěvníky zřetelně označili,“ dodal mluvčí.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz