Každou silnici bylo podle něj nutné projíždět několikrát. „Posypali jsme asi čtyři a půl tisíce kilometrů silnic, plužili asi deset tisíc kilometr a spotřebovali jsme 750 tun posypu," vypočetl Chasák.

Podle něj v úterý ráno zbývá už jen dokončit údržbu posledních několika kilometrů silnic v Brně. „Upozorňujeme řidiče na nutnost opatrné jízdy a to především na bočních silnicích, které nejsou v naší správě a kde doposud údržba neproběhla, nebo proběhla pouze v minimální míře," doporučil Chasák.

I silnice ve zbytku kraje jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na většině z nich leží rozbředlý sníh. Hasiči na mnoha místech Blanenska likvidují spadané stromy a větve, které blokují cesty. Neprůjezdné jsou silnice z Bílovic nad Svitavou do Adamova na Blanensku a také z Deblína do Tišnova na Brněnsku. Podle dispečerů Správy a údržby silnic se situace sice zlepšuje, ale pomalu. Problematická sjízdnost je v Moravském krasu, kde silničáři nesmí silnice solit. Dálnice v regionu jsou sjízdné bez omezení.

Brněnský dopravní podnik, jehož spoje v pondělí mnohdy ani nejezdily, se s problémy potýká i nadále. „I ranní doprava bojuje se zbytky sněhu. Jezdíme sice všude, ale se zpožděním," uvedla mluvčí podniku Linda Škrancová.

Také krajští dopravci nehlásí žádný neprůjezdný úsek. „Přesto však přetrvává zpoždění na řadě linek a spojů. Zejména se to týká vlaků a autobusových linek 201 a 301, kde dochází k problémům s uvízlými kamiony," upozornil mluvčí společnosti Kordis Květoslav Havlík.

Popadané stromy u bývalé léčebny dlouhodobě nemocných u Babic nad Svitavou.
Popadané stromy u bývalé léčebny dlouhodobě nemocných u Babic nad Svitavou. Autor: Alexandra Smaržová

Krajští policisté už sčítají škody způsobené sněžením. „Za pondělí od rána do půlnoci evidujeme v Jihomoravském kraji bezmála stovku dopravních nehod. Byly to hlavně takzvané plechařiny a menší nehody bez zranění, případně jen s lehčími. Komplikace měli také řidiči kamionů, kteří museli své vozy odstavovat. Po půlnoci se situace uklidnila. Komplikace nyní jsou stále na silnici I/43 u Černé Hory, kde je ledovka," uvedla policejní mluvčí Andrea Straková.

Sníh podle ní způsobil i pád sněhu v Tučkově ulici. „Byl naštěstí bez zranění. Nebezpečí pádu stromů, větví a sněhu hrozí i během dne," varovala Straková.

Sněžit má i v úterý. Má se ale oteplovat. „Bude zataženo, zpočátku na většině území se sněžením nebo deštěm se sněhem. Během dne se postupně bude protrhávat oblačnost a místy přijdou přeháňky. Sněhové v oblastech nad pět set metrů nad mořem. Nejvyšší odpolední teploty budou tři až sedm stupňů, na severu kraje ojediněle kolem jednoho," nastínil Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Sněžit má též v noci, kdy bude kolem nuly. Ve středu už čekají meteorologové déšť a teploty mezi šesti a deseti stupni.