„Index bezpečnosti silnic vychází ze statistik Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách v zastavěné oblasti těchto měst. Index je vztažený k počtu obyvatel,“ vysvětlila mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková.

Olomouc obhájila prvenství z předloňského roku.

„Dopravní nehody se tu obešly bez obětí na lidských životech. V celkovém pořadí Indexu se na druhém a třetím místě v žebříčku krajských měst umístily Liberec a Praha,“ informovala mluvčí pojišťovny.

Propad Jeseníku, Přerova a Šumperku

Naopak nejméně bezpečné v rámci Olomouckého kraje byly podle žebříčku okresních měst silnice v Jeseníku a Přerově. Jeseník se propadl z 32.místa v roce 2018 na 58. v minulém roce. Přerov si pohoršil z 25. na 55. příčku.

„V Přerově bylo zaznamenáno nejvíce vážných nehod, byl zde jeden usmrcený a čtrnáct zraněných,“ sdělila mluvčí. V tabulce klesl i Šumperk, a to z 15. na 43. místo. Prostějov si naopak v hodnocení okresních měst polepšil, když vystoupal z deváté příčky na čtvrtou.

V krajských městech 48 obětí

Nehod, které měly za následek vážná zranění, v loňském roce na silnicích krajských a okresních měst ubylo o 16 procent. V roce 2019 zemřelo na silnicích krajských měst celkem 48 osob, těžce se zranilo 365 lidí.

Sedm lidských životů a 36 zraněných měly na svědomí nehody, které zavinila nepřiměřená rychlost. Na silnicích okresních měst přišlo o život 25 lidí. V 212 případech si dopravní nehody vyžádaly těžce zraněné.

Optimistický pokles

„Celková bilance loňského roku vyznívá mírně optimisticky. Na silnicích krajských a okresních měst se odehrálo 577 nehod, jejichž následkem byla těžká zranění. V roce 2018 to bylo 689 nehod. Jedná se tak o šestnácti procentní meziroční pokles.

Dopravní nehody na území krajských a okresních měst měly loni za následek 73 usmrcených osob, což je ve srovnání s rokem 2018, kdy bylo zaznamenáno 75 usmrcených, mírné zlepšení,“ uzavřela Buriánková.