„Pavilon vznikl v šedesátých letech a je dost zastaralý. Dříve byla zvířata v klecích, dnes je pohled na chov jiný,“ uvedl mluvčí zoologické zahrady v Brně Pavel Hrazdíra. Podle něj skleněné přehrady vytvoří lepší atmosféru a taky pach zvířat se k návštěvníkům nedostane. Rekonstrukcí projde celý pavilon za plného provozu.

„Nejdříve zahájíme opravy vnitřních prostorů, pokračovat budeme s jižním venkovním výběhem,“ upřesnil mluvčí. V roce 2010 by se pak měl opravit severní výběh, který bude nejdražší a nejnáročnější na rekonstrukci. Celkové náklady oprav se odhadují na šestnáct milionů.

„Na první etapu dostaneme od brněnského magistrátu čtyři miliony, zbytek budeme shánět,“ dodal Hrazdíra. Podle jeho slov splní pavilon všechny požadavky, nebude mu chybět ani dětský koutek a bezbariérový vstup.

Za říjen navštívilo zoo přes jedenáct tisíc lidí, za letošní rok jich bylo celkem třistadvacet tisíc. To je téměř o polovinu víc, než loni. „Očekáváme větší návštěvnost i díky žirafce, která se má narodit v polovině prosince,“ řekl zoolog Jiří Vítek. Do té doby plánuje Zoo oslavit ve velkém narozeniny medvíďat.

Marija Nobilisová