„V chatové oblasti od Mlýnského náměstí až po Baarovo nábřeží necháme instalovat čtyři až pět akustických sirén s reproduktory, které umožní i normální hlášení. Systém bude kompatibilní s podobnými v městských částech Brno–sever a Židenice. Chceme, aby byli lidé včas varováni před velkou vodou,“ uvedl místostarosta Maloměřic a Obřan Vlastimil Břicháček.

Podle něj problém způsobují lidé, kteří se stahují stále blíže břehům Svitavy. „Některé domy už leží v záplavovém území, chatová oblast je v něm odjakživa celá. Na jaře, když začne tát sníh, jsou chatky často pod vodou,“ dodal Břicháček.

Sirény sice rozlití vody z břehů nezabrání, měly by ale pomoct omezit případné škody. Předpokládaná cena celého systému včasného varování je více než milion korun.

„Polovinu zaplatí ze svého rozpočtu městská část, půl milionu bychom měli získat od jihomoravského hasičského záchranného sboru. Požádali jsme hasiče o dotaci a máme jejich příslib, že nám přispějí,“ řekl místostarosta.

Mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid ale o slibu nic neví. „Ptal jsem se na to, a o ničem takovém nevíme. My navíc jako příspěvková organizace dotace neudělujeme Sami každoročně žádáme,“ prohlásil Haid.