Víc než sto let ležely ve skříni mezi papíry na vyhození. Původní plány architekta Dušana Jurkoviče pro budovu střední zahradnické školy v brněnských Bohunicích teď našli zaměstnanci školy při úklidu.

„Máme takovou skříň, kde se roky jen kupily papíry. Dělali jsme v ní pořádek a mezi naprosto bezvýznamnými dokumenty jsme našli takový skvost,“ řekla o nákresech podepsaných přímo Jurkovičem vedoucí školy Alena Skálová. Dokumenty jsou datovány v listopadu 1901. Jejich pravost už potvrdili památkáři. Na plánech je i budova internátu. Tu ale nikdy nepostavili. Byla naplánovaná ve stejném duchu jako škola.

Kromě jiného byly mezi dokumenty zápisy z pedagogických porad v letech padesátých až sedmdesátých. „Kromě toho, že je to zajímavé pro mě jako dějepisářku, můžu zdejším učitelům připomenout, že některé věci se nemění,“ sdělila Skálová s narážkou na problémy s žáky.

Budova bohunické zahradnické školy je od října minulého roku památkově chráněná. „Hrozilo, že budovu i park shrne buldozer. Dopadlo to dobře,“ řekla Skálová s tím, že budova a park jsou to nejcennější v celém areálu. Podle ní to ale zkomplikuje případný prodej budovy.

Školu se sto devítiletou tradicí čeká na podzim stěhování do Rajhradu. V roce 2004 ji Jihomoravský kraj jako její zřizovatel oficiálně sloučil s tamním učilištěm. „Od září budou všichni studenti dojíždět do nového areálu v Rajhradě, který má být hotový v květnu. Bohužel se s tím už nedá vůbec nic dělat,“ povzdechl si místostarosta Bohunic Antonín Crha.

O zachování školy v Bohunicích stálo vedení čtvrti stejně jako žáci, učitelé i místní lidé. „Na jaře všichni ještě podepisovali velkou petici, ale už bylo pozdě,“ připomněla Skálová. Podle ní je stěhování větší školy do menší paradoxní. Za sloučení škol si kraj vysloužil kritiku i od městské části. „Je to jedno z nejhorších rozhodnutí, které kraj kdy udělal,“ poznamenal Crha.

Kritici argumentují především zahozenou tradicí školy. „Když si uvědomím, že 109 let tam rostl v péči studentů a pedagogů ten krásný park, to nelze penězi vůbec nahradit,“ řekl loni pro ČTK třeba brněnský architekt Ivan Ruller. Připomněl, že absolventem školy je například profesor a osobnost zahradní architektury Ivan Otruba.

Náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek uvedl, že zásadní problém způsobily pozemky v okolí školy. „Kraji totiž nepatří a na jejich nákup nemáme peníze,“ řekl Juránek. Podle Skálové dostal asi pět hektarů pozemků Karel Wimětal z Brna, který restituční práva na pozemky skupoval po celé republice.

Co s budovou školy nadále bude, nikdo neví. Jedna z možností je, že kraj ji využije pro Muzeum Brněnska. Projednával ale i směnu budovy s městem Brnem. „Jednali jsme s vedením Brna ještě před volbami a dohodli jsme výměnu. Konkrétní podobu ale musíme projednat až s novým vedením města,“ řekl Juránek.

Náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil to potvrdil. „Směnu několika budov a pozemků jsme dojednali už dřív a loni v říjnu ji odsouhlasili brněnští zastupitelé. Od té doby kraj směnu neprojednával. Minulý týden jsem hejtmana oslovil se zdvořilým dotazem, zda má kraj stále zájem,“ dodal Pospíšil.