Laboratoř vznikla díky podpoře firmy Thermo Fisher Scientific, která v Brně vyvíjí a vyrábí elektronové mikroskopy a spektrometry. Do školy v Olomoucké ulici investovala více než šest set tisíc korun. Obě strany spolu spolupracují dlouhodobě. Žáci ve firmě například absolvují praxe.

„Zapojují se u nás do výroby. Jde nám o to, aby se seznámili s pracovními postupy a poznali prostředí, ve kterém mohou využít svoje znalosti ze školy," konstatoval výrobní ředitel firmy Hynek Peřina. Podle něj je neberou jako levnou pracovní sílu, ale studenti pracují na věcech, které posunou je samotné i firmu.

Montessori škola je alternativně-výchovný program vzdělávání, který staví na myšlence rozvíjení poznatků a dovedností dítěte jako jednotlivce.
Žádné domácí úkoly. Alternativní škola v Brně vede děti k samostatnosti

Spolupráci se soukromým sektorem považuje ředitel Pavlík za nezbytnou. „Studenti i učitelé mají možnost konfrontace se skutečným pracovním prostředím, které ukazuje potřeby dalšího vzdělávání na straně studentů i učitelů s ohledem na nové technologie a potřeby trhu," zdůraznil Pavlík.

Spolupráci firmy Thermo Fisher Scientific se školou chválí i hejtman Jan Grolich. Přiznal, že na podobné investice ve všech školách Jihomoravský kraj nemá peníze. „I kdybychom si přáli, aby všechny laboratoře vypadaly takto, nemáme v krátkém horizontu šanci školy takhle vybavit. Vítáme jakoukoliv spolupráci s firmami. Ony jsou pak blíže studentům, mohou s nimi navazovat mnohem lepší kontakt. Tato firma dává možnost i praxe studentům. A je vidět, že všichni, co firmou prošli, zvažují tam pracovat. Přesně takhle by spolupráce měla fungovat," těšilo hejtmana Grolicha.

Nové gymnázium zaměřené na chemii by první studenty mělo přivítat již 2. září 2024.
Nové přírodovědné gymnázium v Brně: podívejte se, jak budovu předělávají

Přivítal by, kdyby podobných projektů bylo více. „Pak jsme schopní střední školství mnohem více pozvednout a jít s dobou. Zvlášť v technologických oborech, které se vyvíjí hodně rychle," doplnil Grolich.

Na střední škole v Olomoucké ulici studuje celkem 1404 žáků, z toho 342 z nich pak obor mechanik-elektrotechnik. Právě ti laboratoř využijí nejvíce.